آیا سیاست‌های دانشگاه آزاد تغییر خواهد کرد؟

ولایتی حق نشر عکس ANADOLU AGENCY

رهبر ایران با صدور حکمی علی‌اکبر ولایتی را رییس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی معرفی کرد. اکبر هاشمی رفسنجانی تا زمان درگذشت ریاست هیات موسس این دانشگاه را به عهده داشت.

در پیام انتصاب رهبر ایران با اشاره به "سکوت" اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در چگونگی انتخاب رییس هیات موسس دانشگاه آزاد، آمده است: "جناب آقای دکتر علی اکبر ولایتی از اعضای آن هیات را به‌عنوان رئیس هیات مؤسس منصوب می‌کنم تا هیچ‌گونه وقفه‌ای در تمشیت قانونی امور آن دانشگاه- که نقش مؤثری در امر آموزش عالی کشور دارد- به وجود نیاید."

بر اساس آیین‌نامه داخلی هیات موسس دانشگاه آزاد، "در صورت فوت، استعفا یا ناتوانی یکی از اعضا، هیات موسس با اکثریت دو سوم آرا، نفر جایگزین را در اولین جلسه خود تعیین و به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی خواهد نمود."+بیشتر بخوانید: رهبر ایران ولایتی را به ریاست هیات موسس دانشگاه آزاد منصوب کرد

شما درباره این انتصاب از سوی رهبر ایران چه فکر می‌کنید؟

علی اکبر ولایتی پس از انتصاب به ریاست هیات موسس دانشگاه آزاد گفته است: "بنده و دیگر همکارانم خود را موظف می‌دانیم که در حیطه اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و دیدگاه‌های مقام معظم رهبری به امر آموزش عالی گام برداریم."

آیا شما انتظار دارید که با تغییر ریاست هیات موسس دانشگاه آزاد، تغییری در سیاست‌های آموزشی و فرهنگی این دانشگاه ایجاد شود؟ فکر می‌کنید با انتصاب جدید، ساختار مدیریتی دانشگاه آزاد هم تغییر خواهد کرد؟

ارزش مالی سرمایه های دانشگاه آزاد، حداقل ۴۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده می شود و در سرتاسر ایران و حتی در کوچک ترین شهرها شعبه دارد.

شما نقش دانشگاه آزاد در آموزش عالی ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟

فکر می‌کنید دانشگاه آزاد از زمان تاسیس در ارائه آموزش عالی با کیفیت به دانشجویان موفق عمل کرده است؟

با توجه به فعالیت دانشگاه آزاد در مقطع تحصیلات تکمیلی، کارنامه این دانشگاه در پژوهش و تولید علم چگونه بوده است؟

دانشگاه آزاد اسلامی، مهمترین موسسه آموزشی در ایران است که امکان تحصیل مسئولان مملکتی در مقاطع تحصیلی بالا را، بدون نیاز به گذراندن کنکور سراسری فراهم می کند.+بیشتر بخوانید: روایت یک دهه دخالت آیت الله خامنه ای در دانشگاه آزاد

علی اکبر ولایتی گفته است که دانشگاه آزاد " نه دولتی است و نه خصوصی به معنای خاص آن؛ بلکه متعلق به عموم مردم ایران است."

به نظر شما دانشگاه آزاد به عنوان یک نهاد آموزشی و فرهنگی از کدام سیاست‌های حکومتی در ایران تاثیر می‌گیرد؟

فکر می‌کنید دانشگاه آزاد می‌تواند عملکردی مستقل در ارائه آموزش‌ عالی به دانشجویان داشته باشد؟