در باره محدویت‌های جدید برای سفر ایرانیان به آمریکا چه فکر می‌کنید؟

حق نشر عکس Reuters

بسیاری از منابع خبری به نقل از نزدیکان دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا گزارش داده‌اند که او روز چهارشنبه طی چند فرمان اجرایی، ورود شهروندان ایران و ۶ کشور مسلمان دیگر به خاک آمریکا را تا اطلاع ثانونی محدود خواهد کرد.

طی این فرمان‌ها، افزون بر وضع محدودیت‌های مهاجرتی تازه برای ورود به ایالات متحده، صدور ویزا برای شهروندان ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن را موقتاً تعلیق خواهد کرد.

شما درباره این تصمیم رییس جمهوری جدید آمریکا چه فکر می کنید؟ این تصمیم چه تاثیری بر کار، سفر، تحصیل و زندگی شما در آمریکا خواهد گذاشت؟

در ماه اوت گذشته، پس از حمله های مرگبار به پاریس، دونالد ترامپ گفته بود که باید به طور موقت جلوی ورود همه مسلمانان به آمریکا را گرفت. او همچنین ایران را «بزرگترین حامی تروریسم و اسلام افراطی» توصیف کرده بود.

با توجه به مواضع پیشین آقای ترامپ درباره ایران، آیا پیش بینی می کردید که او چنین محدودیتی را برای شهروندان ایرانی هم اعمال کند؟

به نظر شما اگر رییس جمهوری جدید آمریکا حکومت ایران را حامی تروریسم می داند، چرا برای شهروندان این کشور محدودیت ایجاد کرده است؟

در نخستین واکنش‌ها به خبر صدور قریب الوقوع این احکام، شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) مستقر در واشنگتن با صدور بیانیه‌ای از این اقدام احتمالی به شدت انتقاد کرده‌است. در بیانیه این گروه آمده است: «ما با هدف ایمن تر کردن آمریکا موافقیم، اما ممنوعیت جمعی براساس ملیت کمکی به تحقق این هدف نمی کند. حتی اگر این رویکردی درست باشد، قابل توجه است که این فهرست شامل عربستان سعودی نمی‌شود و تاثیری در جلوگیری از ۱۱ سپتامبر یا سایر حملات تروریستی توسط جهادی های رادیکال وهابی در آمریکا نمی‌داشت. اما شامل ایران است - کشوری که هیچ یک از شهروندان آن مرتکب عمل تروریستی در آمریکا نشده اند».

به نظر شما اگر هدف از صدور این احکام امن تر کردن آمریکا بوده است، چرا با توجه به سابقه حملات در خاک آمریکا، نام کشورهایی مثل عربستان و پاکستان در این فهرست نیامده است؟

نگاهی به حملات ماه‌های اخیر در خاک آمریکا نشان می دهد که در بیشتر موارد، عاملان حمله یا به دنیا آمده آمریکا بوده اند و یا شهروندان رسمی این کشور بوده‌اند.

با این حساب فکر میکنید صدور این احکام برای ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا چه تاثیری بر امنیت بیشتر آمریکا خواهد داشت؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@