کوله‌بری؛ خطر کردن برای سود بیشتر یا تنها راه باقی؟

سقوط بهمن در سردشت آذربایجان غربی و کشته شدن چهار کولبر کرد دوباره بحث کولبران را در ایران داغ کرد. کولبر یا کوله‌بر، مرزنشینان عمدتا کرد ایرانی هستند که برای کاسبی و معیشت، میان ایران و کردستان عراق، کالا حمل می‌کنند و از مرز می‌گذرند. برخی از این کولبران مجوز دارند اما اکثر آنها به شیوه قاچاق به ایران کالا حمل می‌کنند که در مواردی ده‌ها تن از آنها و حیوانات‌شان با شلیک گلوله ماموران مرزی کشته می‌شوند.

گزارش ژیار گل از کولبران در مرز ایران و عراق: سفر با کولبران ایران؛ 'خرج خانواده هشت نفری با من است'

به نظر شما مسئولیت دولت در قبال مرزنشینان کوله‌بر چیست؟ فکر می‌کنید راهکار مواجهه با معضل کوله‌بری در مناطق محروم مرزی چه می‌تواند باشد؟

خط مشی ایران در برخورد با قاچاق و قاچاقچیان بارها از سوی سران حکومت در رسانه‌های جمعی مطرح شده است. محمود احمدی‌نژاد در زمان تصدی پست ریاست‌جمهوری در چند مورد از وجود اسکله‌های قاچاق و "برادران قاچاقچی" در سخنرانی‌هایش گلایه کرد. آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با کارگران در اردیبهشت ۹۵ گفت: " منظور از مبارزه با قاچاق کالا، مقابله با کوله‌برهای ضعیفی که در برخی مناطق اجناس کوچک را وارد می‌کنند، نیست؛ بلکه منظور قاچاقچیان بزرگی است که با ده‌ها و صدها کانتینر، اجناس قاچاق، وارد کشور می‌کنند." چند تن از نمایندگان مجلس هم خواستار پایان کشتار اسب‌های باربر در مناطق مرزی شده و از دولت خواسته بودند برای ساماندهی و اشتغال‌زایی برای مرزنشینانی که از راه حمل کالا امرار معاش می‌کنند، لایحه ای به مجلس ارائه دهد.

اگر در استان‌های مرزی ایران زندگی می‌کنید، چه مشاهده‌ای از وضعیت بازارچه‌های مرزی و پیله‌وری و کسب و کار کوله‌بران دارید. آیا تسهیلاتی که برای اشتغال مردم در مناطق مرزی و کارت بازرگانی مرزنشینی فراهم شده تکافوی زندگی مردم آن مناطق را می‌کند؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: @BBCshoma