اخطار ترامپ و واکنش آمریکا پس از آزمایش موشکی ایران؛ نظرات شما

حق نشر عکس TASNIMNEWS
Image caption در پی آزمایش موشکی ایران، ترامپ در توییترش نوشت که به ایران اخطار رسمی داده شده

وزارت دارایی آمریکا فهرستی از ۱۳ شخص و ۱۲ نهاد را به فهرست تحریم‌های ایران اضافه کرده است. هشت نفر از اشخاص و پنج مورد از نهادها ایرانی هستند . به گفته وزارت دارایی آمریکا بعضی از آنها با سپاه پاسداران ارتباط دارند.

یک مقام عالی دولت آمریکا به بی‌بی‌سی گفت تحریم‌های امروز "تنها قدم‌های اول در واکنش به رفتار تحریک‌آمیز ایران هستند". مقام ارشد دیگری نیز گفت در صورتی که ایران به تعهدات بین المللی خود پایبند بماند آمریکا آماده همکاری مثبت با این کشور است.

پیش از این دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفته بود به خاطر آزمایش موشکی اخیر ایران، به این کشور "اخطار رسمی" داده شده است.

یک مقام دیگر آمریکایی هم گفته بود که به اعتقاد آمریکا آزمایش موشکی ایران ناقض توافق هسته‌ای (برجام) است.

مطابق قطعنامه شورای امنیت، به دنبال توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، ایران باید از آزمایش موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای خودداری کند. دولت آمریکا می‌گوید آزمایش اخیر ایران نقض توافق بوده، اما ایران می‌گوید موشک آزمایش شده برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده بوده و بنابراین ارتباطی با توافق هسته‌ای و قطعنامه شورای امنیت ندارد.

چند روز پیش منابع آمریکایی اعلام کردند که ایران روز یکشنبه (۲۹ ژانویه) آزمایش موشکی ناموفقی انجام داده است. اما وزیر دفاع ایران اعلام کرد که این آزمایش موفق بوده است.

درباره آزمایش موشکی اخیر ایران، و واکنش آمریکا و شورای امنیت به این آزمایش چه فکر میکنید؟

به نظر شما ایران باید اخطار آمریکا را جدی بگیرد؟ فکر میکنید مسئولان و سیاستمداران ایران این اخطار را جدی خواهند گرفت؟

فکر می کنید واکنش ایران به این اخطار چه باید باشد؟

پس از آنکه ایران خبر آزمایش موشکی‎اش را تایید کرد شورای امنیت جلسه‌ای اضطراری برای بررسی این موضوع تشکیل داد. این جلسه به درخواست ایالات متحده آمریکا، در روز سهشنبه، ١٢ بهمن (٣١ ژانویه) برگزار شد و طی آن قدرت‌های جهان واکنش‌های مختلفی به آن نشان دادند. از جمله روسیه که به رغم آمریکا معتقد بود که آزمایش موشکی ایران نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیست.

در این میان اتحادیه اروپا از ایران خواسته است که با آزمایشهای موشکی بی‌اعتمادی موجود را تشدید نکند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفته است: "آزمایش‌های موشکی ایران هیچ مغایرتی با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ندارد" و "سیاست دفاعی مشروع ایران منطبق بر حقوق و مقررات بین‌المللی بوده و تحت هیچ شرایطی قابل مذاکره نیست."

آیا این آزمایش موشکی را در شرایطی که هنوز موضع دولت جدید آمریکا در مقابل ایران کاملا معلوم نیست؛ سیاست درست و عاقلانه‌ای می دانید؟

آیا تنش‌های اخیر شما را نگران آینده کرده ‌است؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.