چرا خشونت علیه زنان در افغانستان افزایش یافته؟

Image caption هر دو گوش زرینه بریده شده است

در هفته‌ای که گذشت، موارد متعددی از خشونت علیه زنان در افغانستان، مانند کشتن با گلوله و بریدن اعضای صورت، از شهرهای مختلف این کشور گزارش شده که چهار مورد آن منجر به مرگ شده است. بنابر گزارش‌ها دو مورد از این قتل‌ها به دست اعضای طالبان بوده است و در دو مورد دیگر، زنان در جریان انتقام‌گیری شوهر و نامزد سابق کشته شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر در افغانستان می‌گوید که تنها در چهار ولایت شمالی بلخ، جوزجان، سمنگان و سرپل ۴۰۲ مورد خشونت علیه زنان در نخستین ماه سال جاری میلادی ثبت شده است.

پلیس افغانستان گفته که تلاش‎ها برای دستگیری عوامل این خشونت‎ها همچنان ادامه دارد. مقام‎های کمیسیون مستقل حقوق بشر در شمال افغانستان نسبت به افزایش موارد خشونت علیه زنان ابراز نگرانی کرده و خواستار اقدام جدی دولت برای مهار چنین خشونت‎هایی شده‎اند. ضرب و شتم زنان و دختران، حلق آویز، خودسوزی و قتل شامل این خشونت‌ها هستند.

علت افزایش موارد خشونت علیه زنان در افغانستان چیست؟

در جایی که شما زندگی می‌کنید، چقدر خشونت علیه زنان رایج است؟ آیا خود شما تجربه خشونت خانگی داشته اید؟

به تازگی مجلس نمایندگان و مجلس سنای افغانستان قانون منع آزار و اذیت زنان و کودکان را تصویب کرد، اما قانون منع خشونت علیه زنان با گذشت چندین سال هنوز از سوی مجلس نمایندگان تصویب نشده‌ است. بر اساس فرمان رئیس‌جمهوری افغانستان این قانون در دستگاه عدلی و قضایی قابل اجرا است.

چرا با وجود تصویب قانون منع آزار و اذیت زنان و کودکان، همچنان شاهد افزایش این موارد هستیم؟

فکر می‌کنید اشکال از قانون است، یا نحوه اجرای قانون؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: @BBCshoma