اتحاد علیه ایران، خواب نتانیاهو تعبیر می‌شود؟

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بنیامین نتانیاهو، معطل، پشت در ساختمان نخست‌وزیری بریتانیا

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در تلاش برای تشکیل "جبهه متحد علیه ایران" به لندن سفر کرد و در دیدار با ترزا می، همتای بریتانیایی‌اش خواست تا "کشورهای مسئول" با الگوبرداری از سیاست‌های دولت جدید آمریکا، ایران را تحریم کنند.

آقای نتانیاهو آن‌طور که در توییتر رسمی‌اش نوشته، در دیدار با ترزا می تاکید کرده است "اطمینان حاصل کنیم که ستیزه‌جویی رژیم ایران بی‌پاسخ نمی‌ماند".نخست‌وزیر بریتانیا در این دیدار اعلام کرده است که کشورش از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کند. او گفته است: "بریتانیا در عین حال باید نسبت به الگوی رفتاری ایران در بی‌ثبات کردن منطقه هشیار باشد."

نظر شما درباره تلاش‌های نخست‌وزیر اسرائیل برای تشکیل جبهه متحد علیه ایران چیست؟ فکر می‌کنید اقدامات دولت اسرائیل راه به جایی ببرد؟

با به روی کارآمدن دونالد ترامپ در آمریکا، آن‌طور که جاناتان مارکوس، تحلیلگر سیاسی بی‌بی‌سی می‌نویسد "شور و شوق را به میان جناح راست اسرائیل آورده. آن‌ها از ورود ترامپ به کاخ‌سفید استقبال کردند و باور دارند که این عصر جدیدی از توسعه شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی را نوید می‌دهد."

در پی آزمایش موشکی اخیر ایران، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جدید آمریکا ایران را به بازی با آتش متهم کرد و معاونش مایکل پنس هم هشدار داد که جمهوری اسلامی " عزم رئیس‌جمهور را محک نزند".

نخست‌وزیر اسرائیل در دیدار با همتای بریتانیایی‌اش گفت: "ما با چالش‌هایی رو‌به‌رو هستیم. از سوی اسلام ستیزه‌جو و به‌خصوص ایران. ایران به دنبال آن است که اسرائیل را از بین ببرد و خاور میانه را تصرف کند. اروپا را تهدید می‌کند، غرب را تهدید می‌کند، جهان را تهدید می‌کند. تحریک پشت تحریک."شما چقدر نگران اقدامات نتانیاهو و ترامپ علیه ایران هستید؟ آیا این اظهارات گاه تند را در راستای محک زدن طرفین می‌بینید یا فکر می‌کنید از این تلاش‌ها ممکن است "خطری جدی علیه ایران" ایجاد شود؟

با توجه به حمایت روسیه و چین از ایران و توافق هسته‌ای، فکر می کنید ایران چقدر می‌توانید روی همراهی این دو کشور حساب کند؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: @BBCshoma