نظر شما درباره طرح "آشتی ملی" خاتمی چیست؟

حق نشر عکس Khatami.ir
Image caption سید محمد خاتمی رییس جمهور پیشین ایران

سید محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، در آستانه بیست و دوم بهمن ماه در جمع ایثارگران صحبت کرد. او در این سخنرانی ضمن تاکید بر لزوم ایجاد بنیادهای مدنی برای پیشبرد جامعه مدنی و یادآوری بعضی آرمان‌های اصلی انقلاب از جمله تحقق آزادی، عدالت، اخلاق و معنویت در جامعه، به وضع کنونی جهان و تهدیدهای دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه ایران اشاره کرد و گفت "معتقدم الان بهترین موقعیتی است که می توان فضای آشتی ملی را در کشور حکم‌فرما کرد".

رئیس جمهور پیشین ایران گفت: "ممکن است حتی افرادی در ایران، میانه خوبی با انقلاب یا نظام هم نداشته باشند، اما... وقتی اصل کشور و نظام و منافع ملی و حیثیت ایران تهدید می‌شود... همه در یک خط در مقابل کسی که می خواهد تجاوز بکند، می‌ایستند و ما ایستاده‌ایم".

آقای خاتمی گفت: "باید بگذاریم همه بیایند و در صحنه حضور داشته باشند و سیاست‌ها و رویکردها به جانب چنین آینده‌نگری باشد".

شما در مورد صحبت‌های آقای خاتمی چه فکر می‌کنید؟ فکر می کنید آقای خاتمی چرا موضوع آشتی ملی را در این مقطع مطرح کرده است؟

آیا "آشتی ملی" مورد نظر آقای خاتمی را در شرایط کنونی ایران ممکن می دانید؟

سید محمد خاتمی به کسانی که در حصر هستند هم اشاره کرد و گفت: "من می گویم که هیچ‌کس نباید در گذشته بماند! همه به آینده نگاه کنند. کسانی که در حصر و زندان هستند هم در این زمینه دلشان برای انقلاب و کشور می سوزد و نسبت به تهدیدهایی خارجی موضع دارند و بی‌شک بیشتر از خیلی از کسانی که در جامعه، مدعی انقلابی‌گری هستند دلشان به درد آمده است. باید از این فرصت حسن استفاده کنیم و زمینه آشتی ملی را فراهم آوریم و از این مرحله با درایت به سوی دفاع از اصل اسلام و انقلاب و کشور و منافع مردم حرکت کنیم".

آیا رفع حصر را شرط لازم برای "آشتی ملی" می‌دانید؟

‏برخی مقامات ایران هم درباره طرح آشتی ملی نظر دادند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، گفت همه به دنبال "آشتی و انسجام ملی" هستند.

علی مطهری، نائب رئیس مجلس ایران، گفت: "آشتی ملی برای همه دوره‌ها ضروری است ولی برای این دوران ضروری‌تر است."

این در حالی‌ست که صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، دراین باره گفت: "آشتی ملی زمانی معنا دارد که در اصول اساسی اختلاف داشته باشیم که نداریم."

این پیشنهاد محمد خاتمی بحث‌هایی هم در جامعه و در شبکه‌های اجتماعی بوجود آورده‌است. گروهی از حرف او استقبال کرده‌اند و عده‌ای هم با آن مخالفند. بعضی از مخالفان حرف‌های سید محمد خاتمی را بیشتر در جهت استمرار نظام می بینند و معتقدند که اصلاح با مصالحه ممکن نیست.

کمی بعد از سخنان آقای خاتمی مصطفی تاجزاده از چهره های سیاسی نزدیک به محمد خاتمی درباره این طرح توضیح داد: "آشتی ملی یعنی پذیرش تکثر از موضع برابری و یکسانی نه این‌که یکی از دیگری عذرخواهی کند یا توبه‌نامه بنویسد و مواردی از قبیل."

او همچنین گفت: " به باور من همه کسانی که به استقلال و یکپارچگی ملی و سرزمینی ایران اعتقاد دارند و حاضرند در چارچوب قانون، با نفی خشونت‌ورزی و با التزام به قانون اساسی فعالیت کنند، باید این امکان را بیابند که در عرصه سیاسی و اجتماعی کشور مشارکت فعال داشته باشند و ایران و ایرانیان بتوانند از توانمندی آنها بهره برند."

در پی سخنان آقای خاتمی انتظار دارید که اصلاح طلبان چه اقدامی انجام بدهند یا چه موضعی بگیرند؟

فکر می کنید در صورت تحقق آشتی ملی مورد نظر آقای خاتمی، اصلاح طلبان بتوانند بار دیگر فضای لازم برای فعالیت های سیاسی در قوای مختلف را به دست آورند؟

چشم انداز فعالیت اصلاح طلبان را در انتخابات ریاست جمهوری پیش را چطور پیش بینی می کنید؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.