تعویض پول‌های فرسوده در افغانستان؛ مشاهدات و نظرات شما

بانک مرکزی افغانستان از مردم خواسته که اسکناس‌های (بانکنوت) فرسوده‌شان را تا اول سال ۱۳۹۶ با اسکناس‌های جدید تعویض کنند. بانک مرکزی افغانستان با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرده است که تعویض این اسکناس‌ها بدون دریافت هزینه و به صورت رایگان در نمایندگی‌های بانک مرکزی افغانستان انجام می‌شود. این بانک از مردم خواسته که اسکناس‌های با مشخصات داده شده را تا ۳۰ حوت/ اسفند ۱۳۹۵ مبادله کنند. بعد از این تاریخ بانک بدون دادن معادل، این اسکناس‌ها را مصادره خوهد کرد.مشخصات اسکناس‌های فرسوده از نظر بانک مرکزی افغانستان را اینجا ببینید.

شما چه تجربه و مشاهده‌ای از طرح جمع آوری و تعویض اسکناس‌های فرسوده دارید؟ آیا از نحوه عملکرد دولت و بانک‌ها در این طرح راضی هستید؟ آیا زمان تعیین شده برای جمع‌آوری و تعویض پول‌های فرسوده مناسب است؟

بانک مرکزی افغانستان می‌گوید سالانه پنج تا شش میلیارد افغانی به دلیل مندرس شدن بانکنوت‌ها/اسکناس‌ها از گردش بازار پول خارج و سوزانده. بر اساس اطلاعات بانک مرکزی، در حال حاضر حجم پول در گردش افغانستان ۲۰۴ میلیارد افغانی است و تنها سال گذشته هشت میلیارد افغانی به دلیل فرسوده شدن اسکناس‌ها از چرخه اقتصاد این کشور خارج شده است. دوره استهلاک اسکناس‌های افغانی چهار تا پنج سال تعین شده، اما بسیاری از آن‌ها پیش از این موعد و حتی در یک سال فرسوده می‌شود. ایمل هاشور، سخنگوی بانک مرکزی افغانستان گفت که این اسکناس‌ها به دلیل بی‌توجهی به این وضعیت افتاده و بانک مرکزی می‌خواهد که جلو تکرار این کار را بگیرد. این در حالی است که چندین سال است حقوق کارمندان دولت به حساب بانکی آنها ریخته می‌شود و در شهرهای بزرگ افغانستان استفاده از کارت بانکی رواج یافته است.

شما درباره نحوه نگهداری اسکناس نزد شهروندان افغانستان چه فکر می‌کنید؟ فکر می‌کنید دولت چگونه می‌تواند شهروندان را تشویق یا وادار به نگهداری بهتر پول ملی کند؟ شما در هنگام خرید چقدر از روش‌های جایگزین پول نقد مانند کارت بانکی استفاده می‌کنید؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.