شش سال حصر خانگی؛ این قفل کی باز می‌شود؟

حق نشر عکس Courtsey Photo

شش سال از حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، ‌رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ می‌گذرد.

در طی این شش سال، تلاش‌های متعددی برای پایان دادن به این حصرها صورت گرفته که هر بار با دفاع از دلایل ادامه حصر روبرو شده است. درخواست‌های مکرر رهبران سیاسی اصلاح‌طلب و گروه‌های حقوق بشری برای آزادی یا محاکمه این سه نفر، تغییری در وضعیت آن‌ها ایجاد نکرده است.

رهبر ایران از اعتراض‌های سال ۸۸ با لفظ «فتنه» یاد می‌کند و در گذشته گفته است که اگر «سران فتنه» محاکمه شوند، «حکمشان بسیار سنگین» خواهد بود و در نتیجه حصر بدون محاکمه،‌ نوعی لطف در حق آن‌ها است.

در تازه‌ترین تلاش برای پایان دادن به حصر خانگی آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد، جمعی از فعالان سیاسی و مدنی با امضای طوماری خطاب به روسای سه قوه و نمایندگان مجلس، خواهان پایان یافتن حصر خانگی این سه نفر شدند. تا کنون بیش از ۲۰ هزار نفر در داخل و خارج از ایران، این طومار را امضا کرده‌اند.

به عقیده شما علت طولانی شدن مدت حصر این سه نفر و مقاومت حکومت برای محاکمه آن‌ها چیست؟

فکر می‌کنید که زمینه آزادی و یا رسیدگی قانونی به اتهام‌های آنها فراهم خواهد شد؟

اگر از آن‌ها رفع حصر شود و آن‌ها مایل به ورود به صحنه سیاست باشند، به نظر شما آیا هنوز هم می‌توانند در معادلات سیاسی تاثیر‌گذار باشند؟

درباره تلاش‌ گروه‌های حقوق بشری و چهره‌های سیاسی برای پایان دادن به حصر خانگی آن‌ها چه نظری دارید؟ آیا فکر می‌کنید این تلاش‌ها نتیجه مثبتی خواهد داشت یا برعکس روی سرنوشت آن‌ها تاثیر منفی می‌گذارد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@