چرا خامنه‌ای نیازی به آشتی ملی نمی‌بیند؟

حق نشر عکس KHAMENEI.IR

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران طرح «آشتی ملی» را که از سوی محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران مطرح شده بود، رد کرده و گفته است این طرح از نظر او معنی ندارد.

به گفته رهبر جمهوری اسلامی "مردم با هم متحدند و قهر نیستند". آیت الله خامنه ای همچنین گفته است: «مردم با آن کسانی که روز عاشورا آمدند وسط خیابان و با قساوت و بی‌حیایی، جوان بسیجی را در خیابان لخت کردند و کتک زدند، قهرند و آشتی هم نمی‌کنند».

شما درباره واکنش رهبر ایران به پیشنهاد آشتی ملی چه فکر می‌کنید؟ این واکنش رهبر ایران چه پیامی به اصلاح طلبان و طیف نزدیک به آقای خاتمی می‌دهد؟

به نظر شما چرا آقای خامنه‌ای با این صراحت طرح آشتی ملی را بی اساس دانسته و رد کرده است؟

آیت‌الله خامنه‌ای با پذیرش این طرح چه چیزی را از دست می‌داد؟

محمد خاتمی چندی پیش با اشاره به تهدیدهایی که ریاست جمهوری دونالد ترامپ برای ایران ایجاد می‌کند، خواهان نزدیک شدن همه طیف‌های فکری و سیاسی و اتحاد آن‌ها شده بود.

این پیشنهاد با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال آینده، به عنوان تلاش گروههای اصلاح طلب برای تاثیرگذاری و مشارکت فعال در انتخابات پیش رو تعبیر شده بود.

به نظر شما پاسخ صریح آیت‌الله خامنه ای در رد پیشنهاد آشتی ملی، چه تاثیری بر معادلات قدرت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ خواهد گذاشت؟

آیت الله خامنه‌ای در آستانه انتخابات سال ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ از مردم خواسته بود حتی اگر نظام را قبول ندارند به خاطر حفظ ایران رای دهند.

فکر می کنید با اظهارات اخیر آقای خامنه‌ای، گروه‌هایی از جامعه که به اصلاح طلبان گرایش دارند، انگیزه‌ای برای مشارکت در انتخابات خواهند داشت؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@