آیا تشکیل دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل راه حل بحران خاورمیانه ‌است؟

حق نشر عکس EPA

یک روز پس از اینکه رئیس جمهوری آمریکا گفت تاکیدی بر راه حل "دو کشور برای دو ملت" برای حل مناقشه اسرائیل و فلسطینیان ندارد، نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل، بر ادامه حمایت کاخ سفید از این راه حل تاکید کرد.

دونالد ترامپ در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در کاخ سفید، از کنار گذاشتن سیاست سنتی آمریکا در زمینه صلح خاورمیانه، یعنی ایده تشکیل دو کشور فلسطینی و اسرائیلی سخن گفت. او گفت: "من به (طرح ایجاد) 'دو کشورگ و 'یک کشور ' نگاه می کنم. و آن طرحی را ترجیح می دهم که دو طرف می خواهند. از طرحی که هر دو طرف مناقشه بخواهند کاملا راضی خواهم بود."

سخن آقای ترامپ به معنای تغییر سیاست همیشگی آمریکا در حمایت از ایده دو کشور برای دو ملت تلقی شد و سازمان ملل متحد از تغییر موضع آمریکا در این مورد ابراز نگرانی کرد. دبیرکل این سازمان گفت: هیچ گزینه جایگزینی (به جز تشکیل دو کشور) برای این بحران وجود ندارد.

اما نیکی هیلی، نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل گفت دولت دونالد ترامپ برای حل مناقشه اسرائیل و فلسطینیان همچنان از راه حل "دو کشور برای دو ملت" حمایت می کند.

ایده تشکیل دو کشور برای فلسطینیان و اسرائیلی ها در کنار هم، دهها سال است که مطرح است و سازمان ملل متحد و کشورهای زیادی از آن حمایت می کنند. تلاش های دیپلماتیک برای رسیدن به این راه حل، از کنفرانس مادرید در سال 1991 و پیمان‌های اسلو در سال های 1993 و 1995 آغاز شد.

بنا بر راه حل "دو کشور برای دو ملت" یک کشور مستقل فلسطینی - بر اساس مر‌زهای پیش از سال ۱۹۶۷ در کرانه غربی، نوار غزه و بیت المقدس شرقی - در کنار اسرائیل تاسیس خواهد شد. در صورت تحقق این سناریو، اسرائیل اکثریت یهودی خود را حفظ می‌کند و فلسطینی‌ها نیز به کشور مستقل خود خواهند رسید.

شما درباره سناریوی تشکیل دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل چه فکر می‌کنید؟

فکر می کنید گره کار در کجاست که راه حل دو کشور تاکنون عملی نشده است؟

چه مانع عمده ای از طرف کدام یک از طرفهای درگیر و دخیل بر سر راه تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل وجود دارد؟

به نظر شما دولت جدید آمریکا می‌تواند به برقراری صلح میان فسلطینی‌ها و اسرائیل کمک‌ کند؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@