فروش عضو؛ 'مدل ایران' برای پیوند اعضای بدن یا ریشه‌کنی فقر؟

حق نشر عکس UGC
Image caption آگهی فروش اعضای بدن بر تابلوهای محیطی یکی از بیمارستان‌ها

سخنان حسینعلی شهریاری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران درباره بلا اشکال دانستن فروش کلیه برای افرادی که در فقر مفرط هستند، واکنش‌های بسیاری را برانگیخته است. شهریاری گفته است: "چه اشکالی دارد وقتی که فرد در فقر به سر می‌برد و با دریافت ۲۰ الی ۳۰ میلیون زندگی‌اش متحول می‌شود این کار را انجام دهد؟"

او ادامه داده: "این موضوع عوارض و مشکلات خاصی ندارد و انسان‌های زیادی هم با یک کلیه زندگی می کنند و از آن طرف هم عده زیادی نیازمند کلیه هستند که اگر کلیه به آنها نرسد دچار عوارض می شوند و جان خود را از دست می دهند." به گفته این نماینده مجلس، پیوند اعضاء از نظر شرعی هم مشکل ندارد و مجوز دارد.

نظر شما درباره این صحبتها چیست؟

به گفته دکتر فرحناز صادق بیگی، رئیس واحد فراهم آوری اعضاء پیوندی و نسوج دانشگاه شهید بهشتی، "در حال حاضر ۲۷ هزار نفر در ایران در لیست پیوند عضو هستند که هر روز ۱۲ نفر به این لیست اضافه می‌شود. او تاکید می‌کند: "در حالی روزی ده نفر به دلیل نرسیدن عضو به آنها می‌میرند که از بین کسانی که به دلیل مرگ مغزی می‌میرند سالانه اعضای ۲۲۰۰ نفر اهدا نشده زیر خاک می‌رود."

نظر، تجربه و مشاهده شما از خرید و فروش اعضای بدن در ایران چیست؟

انتقاد انجمن حمایت از بیماران کلیوی از فروش کلیه ایرانیان به غیر ایرانیان

وزارت بهداشت پیوند عضو برای غیرایرانیان را ممنوع کرد

دکتر مهبد ابراهیمی در بخشی از این گزارش در وبسایت بی‌بی‌سی فارسی می‌نویسد: "ایران یکی از معدود کشورهای جهان است که خرید و فروش عضو پیوندی در آن قانونی است. این راهکار ایران برای حل مشکل کمبود عضو پیوندی، که به "مدل ایران" معروف است، مخالفان و موافقان خود را در دنیا دارد و بحث درباره اینکه آیا باید از این مدل باید اقتباس کرد یا نه، همچنان مطرح است. ایران با ممنوع کردن پیوند عضو به غیر ایرانی سعی کرده مانع از این شود "بازار" کلیه در این کشور، به بازار سیاه بین‌المللی عضو پیوندی متصل شود. از طرف دیگر، قانونی کردن این مدل، برای غلبه بر مشکل کمبود عضو پیوندی بوده است و پیوند عضو به غیر ایرانی منطقی را که در پس تصویب این قانون وجود دارد ضعیف می‌کند."

دستگیری باند قاچاق اعضای بدن انسان در ایراندختر ۱۲ ساله افغان به دلیل 'بی‌توجهی بیمارستان' در شیراز درگذشت

آیا شما مشاهده‌ای از دزدی و قاچاق اعضای بدن دارید؟ آیا راهکارهای قانونی برای مقابله با قاچاق اعضای بدن کافی است؟ آیا با قانونی بودن خرید و فروش اعضای بدن در ایران موافقید؟ نظر شما درباره ممنوعیت پیوند عضو به غیر ایرانیان چیست؟ به نظر شما فرهنگ اهدای عضو چقدر در ایران جا افتاده است؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@