حقوق معوقه کارگران، مشاهدات و نظرات شما

حق نشر عکس ILNA

گروه‌های مختلف کارگری از کارگران هپکوی اراک، کشت و صنعت مهاباد و گروه ملی فولاد در خوزستان تا پارسیلون خرم‌آباد و کارگران شهرداری استان‌ها، چند ماه است که اعتراضات به دیرکرد در پرداخت حقوق در ایران، تیتر اخبار رسانه‌ها می‌شود.

یکی از چشمگیرترین اعتراضات به حقوق معوقه اعتراضات کارگران هپکوی اراک بود که در بهمن‌ماه سال جاری به خیابان‌ها و میادین اصلی شهر اراک هم کشیده شد. کار به جایی رسید که محمود زمانی قمی، استاندار استان مرکزی پا به میدان گذاشت و در آخرین موضعگیری گفت: "معوقات کارکنان و کارگران شرکت هپکو اراک تا پایان اسفندماه سال جاری پرداخت می شود."به گزارش ایرنا، استاندار استان مرکزی همچنین گفته که تغییر سهامدار اصلی کارخانه هپکو و برخورد قانونی با سهامدار فعلی و همه کسانی که در رکود این واحد صنعتی سهیم بودند یکی دیگر از برنامه‌های دولت است.به گفته مسئولان دولتی سهامدار فعلی شرکت هپکو در سال ۱۳۸۶، با پرداخت "بخش ناچیزی" از کل مبلغ قرارداد، کارخانه هپکو را تحویل گرفت. کارگران خواسته‌اند کارخانه به دولت بازگردد.

آیا در مورد حقوق معوقه تجربه و مشاهده‌ای دارید؟ به نظر شما آیا حقوق معوقه پدیده‌ای رو به گسترش است؟ فکر می‌کنید موثرترین راه برای مطالبه حقوق معوقه چیست؟

میزان دیرکرد در پرداخت حقوق کارگران در رسانه‌ها از چند روز تا ماه‌ها عنوان می‌شود. در برخی موارد تعداد ماه‌های حقوق معوقه دو رقمی است و مثلا در مورد کارخانه فرآورده‌های نایلونی پارسیلون خرم‌آباد تا ۱۴ ماه، کشت و صنعت مهاباد تا ۱۶ ماه و برخی کارگران شهرداری‌های شهرهای همجوار تهران تا سه ماه حقوق‌شان را دریافت نکرده‌اند. فیلم‌هایی از اعتراضات کارگری به حقوق معوق و ابراز خواسته‌های این قشر به لطف شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و برخی از کارگران برای ایجاد هماهنگی در بیان اعتراضات‌شان مثل صنوف دیگر از شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام استفاده می‌کنند.

تاثیر تاخیر در پرداخت حقوق و اعتراضات کارگری و کارمندی بر جامعه چیست؟ تاثیر شبکه‌های اجتماعی در متشکل شده اعتراضات کارگری و کارمندی و منتشر شدن اخبار آن چیست؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام و توییتر: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma