کارنامه روحانی در پیگیری حقوق زنان؛ چه نمره‌ای می‌دهید؟

حق نشر عکس MIZAN

امروز هشتم ماه مارس، روز جهانی زن است. روزی برای بزرگداشت زنان، توجه به وضعیت و حقوق آنها و مطرح کردن خواسته‌هایشان.

هدف نهایی کنشگران حقوق زنان این است که زمینه‌ای برای نیمی از جمعیت جهان فراهم شود تا آنها از حقوقی برابر با مردان در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، شخصی و اجتماعی برخوردار شوند.

امروز فرصتی هست تا در برنامه نوبت شما نگاهی بیاندازیم به عملکرد حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در زمینه حقوق زنان که رسیدگی به وضعیت زنان بخش مهمی از وعده‌های انتخاباتی او در سال ۱۳۹۲ را تشکیل می‌داد.

آقای روحانی در میان وعده‌های انتخاباتیش صحبت از این کرده بود که فضای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران را باز کند و فرصت‌هایی برابر برای زنان ایجاد کند تا آنها بتوانند مشارکت بیشتری در جامعه داشته باشند.

دو تن از معاونان آقای روحانی زن هستند: معصومه ابتکار که در عین حال ریاست سازمان حفاظت محیط زیست را هم بر عهده دارد، و شهیندخت مولاوردی که معاون رئیس جمهوری در امور زنان است. الهام امین‌زاده هم دستیار آقای روحانی در امور حقوق شهروندی است.

زنان دیگری هم در دوران ریاست جمهوری آقای روحانی عهده دار مشاغل پر مسئولیت شده‌اند از جمله یک پست سفارت، یک معاونت استانداری و ۴ فرمانداری به زنان سپرده شده است.

آیا شما با توجه به وعده‌هایی که آقای روحانی در مبارزات انتخاباتی خود داده بود، از میزان مشارکت زنان در جامعه ایران راضی هستید؟

آیا فکر می‌کنید که در مقایسه با چهار سال پیش، شرایط زنان در جامعه ایران بهبود یافته است؟

اگر شما از کسانی هستید که در حمایت از اینگونه وعده‌ها به آقای روحانی رای دادید، آیا از کارنامه او در این زمینه راضی هستید؟

در میان وعده‌های دیگر آقای روحانی یکی ایجاد وزارتخانه‌ای برای زنان و دیگری قرار دادن زنان خانه‌دار و سرپرست خانه، تحت بیمه بود. دو قولی که عملی نشده است.

حل مشکلات حقوقی زنان به "منظور جلوگیری از ظلم به آنها در خانواده" یکی دیگر از برنامه‌های آقای روحانی بود. به گفته شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت "پیگیری و بازبینی شده و تقریبا به پایان رسیده است."

به کارنامه دولت حسن روحانی در ارتباط با حقوق زنان چه نمره ای می دهید؟

برآورده نشدن برخی از وعده های انتخاباتی آقای روحانی در ارتباط با زنان را به حساب کم کاری او می گذارید یا موانعی که افراد و گروههای محافظه کار در برابر این تغییرات اعمال می کنند؟ جامعه ایران به خصوص مردان تا چه حد برای ایجاد تساوی در حقوق زن و مرد آمادگی دارد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام و توییتر: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma