مخالفت مجلس با تحقیق و تفحص از شهرداری تهران؛ نظرات شما

حق نشر عکس TASNIMNEWS
Image caption مجلس ایران

چند ماه پس از آنکه مجلس ایران اعلام کرد طرح تحقیق و تفحص درباره احتمال تخلفات مالی سازمان یافته در شهرداری تهران را بررسی می کند، نمایندگان مردم تصمیم گرفتند که نیازی به تحقیق و تفحص در این زمینه نیست.

پس از یک رشته افشاگری درباره فروش عیرقانونی تراکم و واگذاری املاک به برخی از مسئولان حکومتی و تغییر کاربری غیراصولی املاک در شهر تهران، عده ای از نمایندگان مجلس ایران گفته بودند که قصد دارند از حق خود برای تحقیق و تفحص در این باره استفاده کنند.

درباره رای نیاوردن طرح تحقیق و تفحص مجلس از شهرداری چه فکر می کنید؟

به نظر شما چرا با وجود تمام شبهاتی که درباره عملکرد مالی شهرداری تهران وجود داشت، در نهایت نمایندگان مجلس از خیر تحقیق و تفحص گذشتند؟

در توضیح دلایل مجلس برای صرف نظر کردن از این طرح، آمده که بار مالی انجام این تحقیقات برای مجلس و در عین حال عدم مقاومت شهرداری برای ارائه مدارک و اسناد مربوط به فروش تراکم و سایر اتهامات باعث شده که طرح تحقیق و تفحص موضوعیت نداشته باشد. اما برخی از منتقدان شهرداری در مجلس از جمله محمود صادقی، نماینده اصلاح طلب به واگذاری تراکم ۱۰ میلیارد تومانی به برادر یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس و یا عناوین مشاوره ای برخی از نمایندگان برای شهرداری تهران اشاره کرده اند و این تصور ایجاد شده که در کنار گذاشتن این طرح مصلحتی بوده.

به نظر شما رد طرح تحقیق و تفحص از شهرداری در مجلس، تا چه حد با انگیزه های سیاسی و یا احتمالا منافع فردی و گروهی صورت گرفته است؟

محمدباقر قالیباف که از او به عنوان یکی از چهره های جناح اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری آینده نام برده می شود، در ماجرای فروریختن ساختمان پلاسکو مورد انتقادهای جدی بوده است. او پس از رای نیاوردن طرح تحقیق و تفحص از مجلس تشکر کرد.

به نظر شما انجام این تحقیق و تفحص چه تاثیری بر جایگاه سیاسی آقای قالباف می گذاشت؟ با رد این طرح، شانس او را در انتخابات ریاست جمهوری سال بعد چطور ارزیابی می کنید؟