آیا اوضاع افغانستان برای سرمایه‎ گذاری خارجی مناسب است؟

حق نشر عکس ARG

شاهزاده ولید بن طلال، سرمایه دار سرشناس عربستانی که از او به عنوان ثروتمندترین مرد جهان عرب نام برده می شود، دوشنبه شب با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در کابل دیدار کرد.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان گفته این عضو خاندان سلطنتی سعودی، برای سرمایه گذاری در افغانستان ابراز علاقه کرده است.

در پی سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ و روی کار آمدن نظام جدید در افغانستان، امیدوارهای زیادی برای جلب سرمایه گذاری های خارجی در این کشور به وجود آمد، اما با گذشت هر سال و قدرت گرفتن دوباره طالبان و بازگشت ناامنی، نه تنها تمایل چندانی به سرمایه گذاری خارجی در افغانستان دیده نشد، بلکه در سال های اخیر، سرمایه گذاران و بازرگانان افغان هم بیشتر ترجیح داده اند بازار امنی در خارج کشورشان برای کار و تجارت بیابند.

به نظر شما اکنون شرایط افغانستان برای جلب سرمایه گذاری خارجی آماده است؟

فکر می کنید سرمایه گذاری خارجی در افغانستان، در شرایط کنونی چه موانع و ریسک هایی ممکن است داشته باشد؟

دولت جدید افغانستان به رهبری محمد اشرف غنی، در حدود سه سالی که از آغاز به کارش می گذرد، تلاش های زیادی برای رونق اقتصاد افغانستان، سر و سامان دادن به وضعیت بازار و جلب سرمایه گذاری خارجی داشته است.

افغانستان امیدوار است در بخش های توسعه صنعت، تولید انرژی، ساختمان سازی، توسعه صادرات، کشاورزی و استخراج معادن، حضور و حمایت کشورهای خارجی را جلب کند.

در شهر و ولایتی که شما زندگی می کنید، چه زمینه ای برای سرمایه گذاری و رشد اقتصادی وجود دارد؟

چقدر در این زمینه کار شده و فکر می کنید مانع احتمالی سرمایه گذاری در منطقه شما چیست؟

رئیس جمهوری افغانستان به طور مشخص رابطه ویژه ای با عربستان سعودی ایجاد کرده و تاکنون بارها به این کشور سفر کرده است. اشرف غنی امیدوار است حاکمان ثروتمند و با نفوذ عربستان، او را در آوردن امنیت و رونق اقتصادی یاری کنند.

عربستان تاکنون عملاً در زمینه ایجاد مراکز اسلامی و دانشگاه های علوم اسلامی در کابل و جلال آباد قراردادهایی با دولت افغانستان امضاء کرده و در زمینه رشد صنعت و تجارت، به جز سفر شاهزاده طلال و وعده هایی او برای بررسی زمینه های سرمایه گذاری در افغانستان، اقدام ملموسی از طرف ریاض مشاهده نشده است.

فکر می کنید سفر شاهزاده میلیاردر سعودی به افغانستان، درحالی که ناامنی ها در این کشور در بالاترین سطح در ۱۵ سال اخیر قرار دارد، چه پیامی دارد؟

آیا شما به علاقه و اقدام عملی عربستان به سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی در افغانستان باور دارید یا این سفر را بیشتر یک ژست سیاسی در برابر رقبای منطقه ای سعودی می دانید؟اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام و توییتر: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma