بریتانیا زنگ خروج را به صدا در آورد؛ واکنش شما چیست؟

حق نشر عکس Thinkstock

روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، از امروز ۲۹ مارس، رسماً آغاز شد. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، با امضای نامه‌ای خطاب به دونالد توسک، رئیس اتحادیه اروپا، ماده ۵۰ معاهده لیسبون را رسماً فعال کرد. از زمان دریافت این نامه توسط آقای توسک در نیم‌روز ۲۹ مارس ۲۰۱۷، مذاکره کنندگان بریتانیایی و اتحادیه اروپا، دو سال وقت دارند تا درباره نحوه خروج بریتانیا و رابطه این کشور با اتحادیه، پس از خروج، به توافق برسند. بنابراین، از تاریخ ۲۹ مارس ۲۰۱۹، بریتانیا دیگر عضو اتحادیه اروپا نخواهد بود.

شما درباره اقدام نخست وزیر بریتانیا در باره آغاز روند خروج از اتحادیه اروپا چه فکر می کنید؟ آیا خوشحالید که این روند بالاخره آغاز شد، یا نگران و ناراحتید؟

در داخل دولت بریتانیا، نظر واحدی درباره نحوه مذاکرات و برآیند آن وجود ندارد؛ از یک سو بوریس جانسن، وزیر خارجه بریتانیا که خودش از رهبران کمپین خروج بود، می‌گوید کشورش حتی در صورت دست نیافتن به توافق با اتحادیه اروپا، از آن خارج می‌شود؛ اما فلیپ هموند، وزیر دارایی تاکید می‌کند که مذاکره کنندگان بریتانیایی، با هدف بده بستان و امتیاز دادن و امتیاز گرفتن، پای میز مذاکره خواهند نشست.

بریتانیا خواهان ادامه دسترسی به بازار آزاد اتحادیه اروپاست، خواسته ای که باید در مقابل آن امتیاز بدهد، از جمله پذیرش آزادی رفتن و آمد شهروندان عضو اتحادیه به این کشور.

به نظر شما چه نوع توافقی به نفع بریتانیاست و چه دستاوردی در پایان مذاکرات دو ساله، منافع اتحادیه اروپا را تامین می کند؟

یک روز پیش از آغاز روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، نمایندگان پارلمان اسکاتلند به برگزاری همه‌پرسی دوم برای جدایی از بریتانیا رای مثبت دادند. منطقه اسکاتلند، بر خلاف انگلستان، با رای بالایی به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای منفی داد و حزب ملی اسکاتلند امیدوار است با جدایی از بریتانیا، رابطه تازه ای با اتحادیه اروپا برقرار کند و حتی بتواند عضو این اتحادیه شود.

شما فکر می کنید احتمال رای آوردن همه پرسی دوم استقلال اسکاتلند وجود دارد؟ آیا اسکاتلند با جدایی از بریتانیا، آینده بهتری خواهد داشت؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام و توییتر: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma