چطور می‌توان علاقه به ایرانگردی را افزایش داد؟

حق نشر عکس UGC
Image caption ایلام، عکس از اهورا

تعطیلات سال نو فرصت خوبی برای سفر است. در این فرصت عده‌ای برای دیدن اقوام به شهرهای دیگر می‌روند، بعضی‌ها هم به قصد بازدید از جاهای دیدنی و جدید سفر می‌کنند.

چند روز پیش از عید نوروز، مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان به افرادی که در ایام نوروز مسافرت می‌روند پیشنهاد کرده بود که جهانگردی را از ایران‌گردی آغاز کنند و قبل از اینکه به فکر دیدن دنیا باشند، ایران را بشناسند.

آقای رحمانی موحد همچنین اعلام کرده بود که سازمان میراث فرهنگی در سه سال گذشته پانصد اقامتگاه بوم‌گردی تاسیس کرده است؛ اقامتگاه‌هایی که مطابق با سنت، رسوم و آداب آن منطقه ساخته شده‌اند و مردم می‌توانند با هر بضاعت اقتصادی و هزینه‌های خیلی کم به آنها رجوع کنند.

آیا شما هم در تعطیلات نوروز به سفر رفته‌اید؟ چقدر توانسته‌اید در سفرهایتان نقاط تازه‌ای از ایران را ببینید؟ طبق مشاهده شما آیا علاقه به ایرانگردی افزایش یافته است؟

اگر از محدودیت‌ها بگذریم، آیا شما ترجیح می‌دهید به خارج از ایران سفر کنید یا مناطق دیدنی ایران را ببینید؟ در هر دو حالت علت آن چیست؟

آیا ایران به اندازه کافی جاذبه های گردشگری دارد؟ اگر جای جدید و کمتر شناخته شده‌ای رفته‌اید، چه جذابیت‌هایی برایتان داشته و فکر می‌کنید چرا آن محل با همه جذابیت‌هایش تبدیل به یک جادبه توریستی مشهور نشده است؟

اگر از اماکن باستانی و میراث فرهنگی بازدید کردید، وضعیت این اماکن را چطور دیدید؟

علاوه بر مسافران ایرانی، در یکی دو سال اخیر به علت ساده‌تر شدن اخذ ویزا برای شهروندان بسیاری از کشورها، غیر ایرانی ها هم بیشتر از گذشته به ایران سفر می‌کنند.

آیا شما مشاهده‌ای از سفر شهروندان خارجی در ایران داشته‌اید؟

به نظر شما آیا شرایط گردشگری در ایران، برای اتباع غیر ایرانی و کسانی که با زبان فارسی آشنا نیستند، فراهم است؟

به نظر شما مسئولان برای کمک به تسهیل شرایط سفر مسافران، چه اقداماتی می‌توانند انجام دهند؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام و توییتر: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma