آیا اوضاع افغانستان برای سرمایه‎ گذاری خارجی مناسب است؟

حق نشر عکس HAQJO
Image caption در نشست سالانه سرمایه‌گذاری که در شهر دبی برگزار ‌شد، برنامه "سرمایه گذاری در افغانستان" که توسط دولت کابل ارائه شده بود، مقام نخست را در میان کشورهای آسیایی میانه، روسیه و قفقاز گرفته است.

در نشست سالانه سرمایه‌گذاری که در شهر دبی برگزار ‌شد، برنامه "سرمایه گذاری در افغانستان" که توسط دولت کابل ارائه شده بود، مقام نخست را در میان کشورهای آسیایی میانه، روسیه و قفقاز گرفته است.

به گفته محمد قربان حقجو، نماینده افغانستان در سازمان تجارت جهانی، این نشان می‌دهد که افغانستان به سمت اقتصاد باز و پیشرفته در حرکت است. آقای حقجو گفت در سال ۲۰۱۶ میلادی افغانستان ۱.۷ میلیارد دلار در بخش خصوصی و در زمینه تولید انرژی و ایجاد کارخانه‌های تولیدی سرمایه جذب کرده است.

در همین راستا اشرف غنی در سفر اخیرش به استرالیا، اندونزی و سنگاپور قصد دارد همکاری این کشورها را برای توسعه و استخراج معدن افغانستان جلب کند.

به نظر شما اکنون شرایط افغانستان برای جلب سرمایه گذاری خارجی آماده است؟

فکر می کنید سرمایه گذاری خارجی در افغانستان، در شرایط کنونی چه موانع و ریسک هایی ممکن است داشته باشد؟

دولت افغانستان در حدود سه سالی که از آغاز به کارش می گذرد، تلاش های زیادی برای رونق اقتصاد افغانستان، سر و سامان دادن به وضعیت بازار و جلب سرمایه گذاری خارجی داشته است. اما همانطور که نماینده افغانستان در تجارت جهانی گفته است هنوز چالش‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در افغانستان وجود دارد که کمبود برق و نبود زیرساخت‌ها یکی از این چالش‌ها است. رقابت تولیدات داخلی افغانستان هم با اجناس بدون کیفیت و ارزان خارجی که وارد افغانستان می‌شود، چالش دیگری در راستای تقویت تولیدات داخلی است.

در شهر و ولایتی که شما زندگی می کنید، چه زمینه ای برای سرمایه گذاری و رشد اقتصادی وجود دارد؟

چقدر در این زمینه کار شده و فکر می کنید مانع احتمالی سرمایه گذاری در منطقه شما چیست؟

رئیس جمهوری افغانستان به طور مشخص رابطه ویژه ای با عربستان سعودی ایجاد کرده و تاکنون بارها به این کشور سفر کرده است. اشرف غنی امیدوار است حاکمان ثروتمند و با نفوذ عربستان، او را در آوردن امنیت و رونق اقتصادی یاری کنند. اخیرا هم شاهزاده ولید بن طلال، سرمایه دار سرشناس عربستانی که از او به عنوان ثروتمندترین مرد جهان عرب نام برده می شود، با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در کابل دیدار کرد. دفتر ریاست جمهوری افغانستان گفته این عضو خاندان سلطنتی سعودی، برای سرمایه گذاری در افغانستان ابراز علاقه کرده است.

عربستان تاکنون عملاً در زمینه ایجاد مراکز اسلامی و دانشگاه های علوم اسلامی در کابل و جلال آباد قراردادهایی با دولت افغانستان امضاء کرده و در زمینه رشد صنعت و تجارت، به جز سفر شاهزاده طلال و وعده هایی او برای بررسی زمینه های سرمایه گذاری در افغانستان، اقدام ملموسی از طرف ریاض مشاهده نشده است.

فکر می کنید سفر شاهزاده میلیاردر سعودی به افغانستان، درحالی که ناامنی ها در این کشور در بالاترین سطح در ۱۵ سال اخیر قرار دارد، چه پیامی دارد؟

آیا شما به علاقه و اقدام عملی عربستان به سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی در افغانستان باور دارید یا این سفر را بیشتر یک ژست سیاسی در برابر رقبای منطقه ای سعودی می دانید؟اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام و توییتر: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma