آیا انتخابات ۹۶ دو قطبی خواهد شد؟

حق نشر عکس .

پنج کاندیدای نهایی "جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی"، جمنا، انتخاب شدند. ابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، مهرداد بذرپاش، محمدباقر قالیباف و پرویز فتاح ۱۷ فروردین از میان ۱۰ چهره سیاسی اصولگرا در مرحله نهایی با رای اعضای جمنا انتخاب شدند.

صولت مرتضوی از حامیان ابراهیم رئیسی متولی آستان قدس، 'پیام شفاهی' این چهره سیاسی را به اطلاع حاضران در نشست رساند که حکایت از نامزد شدن او در انتخابات ریاست جمهوری داشت. هرچند فارس، بعدا به نقل از یک منبع بدون نام نوشت که آقای رئیسی 'سخنگویی' در این نشست نداشته است و تصمیم نهایی درباره حضور در انتخابات را مستقلاً اخذ کرده‌ است . در آغاز جلسه امروز جمنا اعلام شد که سعید جلیلی "از پذیرش سازوکار و مکانیسم جبهه امتناع کرده" و در نتیجه از فهرست ۱۰ چهره سیاسی مورد تایید جمنا حذف شده است.

به نظر شما اعلام نامزدی ابراهیم رئیسی چه تاثیری در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری ۹۶ خواهد گذاشت؟

حدس و گمان هایی که در یک سال گذشته در مورد جانشین احتمالی آیت الله خامنه ای رواج یافته، اهمیت ویژه ای به نامزدی ابراهیم رئیسی و نتیجه رقابت او با حسن روحانی داده است؛ نتیجه ای که تحلیلگران می گویند ممکن است تلاش برای رسیدن به آن به اصلی ترین مساله این دوره انتخابات بدل شود. ناظران می‌گویند این احتمال وجود دارد که بار دیگر بحث بر سر میزان نقش و تاثیرگذاری عوامل بیرون از صندوق آراء را به اصلی ترین بحث انتخابات تبدیل شود.

روحانی - رئیسی: دعوا فقط بر سر ریاست جمهوری است؟

صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی می‌گوید: "آمدن آقای رئیسی انتخابات را دوقطبی آن‌هم از نوع ۲ خرداد ۷۶ و ۲۲ خرداد ۸۸ خواهد نمود. شکست رئیسی در آن صورت دیگر شکست اصولگرایان با نامزدی آقایان قالیباف، ولایتی یا ولایتی نخواهد بود بلکه تبعات آن خیلی عمیق‌تر خواهد بود. چیزی که مشخص نیست اصولگرایان آ»ادگی پذیرشش را داشته باشند؛ اما همین اتحاد اصولگرایان، سبد رای روحانی را هم پر می‌کند."

آیا در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ شاهد رقابت دوقطبی روحانی-رئیسی خواهیم بود؟ با این وضعیت به نظر شما نگرانی در مورد سلامت انتخابات تا چه اندازه موجه است؟ آیا برای تیم احمدی‌نژاد-بقایی-رحیم مشایی در این انتخابات شانسی قائل هستید؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcpersiansport@