آیا حضور اقلیت‌های دینی در شوراها باید محدود شود؟

حق نشر عکس TASNIM
Image caption احمد جنتی دبیر شورای نگهبان

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در ابلاغیه ای خواستار جلوگیری از تایید صلاحیت کاندیداهای اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراهای شهر و روستا شده است. در نامه آقای جنتی آمده که تبصره ۱ ماده ۲۶ قانون انتخابات شوراها، در مورد مناطقی که اکثریت ساکنان آنها «مسلمان و پیرو مذهب رسمی کشور» هستند، با گفته های آیت الله خمینی در ۱۲ مهر ماه ۱۳۵۸ مغایرت دارد، و «خلاف موازین شرع» است. طبق ماده ای که آقای جنتی به آن اشاره کرده، «اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند».

شما درباره نظر دبیر شورای نگهبان نسبت که خواستار رد صلاحیت نامزدهای غیر مسلمان در انتخابات شوراها شده چه فکر می کنید؟

آیا برای شما مهم است که نماینده تان در شورای شهر و روستا هم دین و هم قوم شما باشد، یا از نظر شما تنها داشتن تخصص در زمینه مدیریت شهری حائز اهمیت است؟

احمد جنتی در توضیح لزوم رد صلاحیت نامزدهای غیرمسلمان در انتخابات شهر و روستا، به گفته های آیت الله خمینی در سال ۵۸ اشاره کرده که با با اشاره به احتمال تشکیل شوراها گفته بود: «اول اینکه مومن باشند، مومن به این نهضت باشند؛ جمهوری اسلامی را بخواهند؛ طرفدار مردم باشند؛ امین باشند؛ اسلامی باشند». به نظر شما آیا با وجود آنچه که در متن قانون انتخابات آمده، همچنان باید با استناد به گفته های آیت الله خمینی قانون نادیده گرفته شود؟

با توجه به صراحت قانون در این زمینه، آیا رد صلاحیت نامزدهای غیرمسلمان را باید نقض حقوق شهروندی این افراد دانست؟

انتخابات شوراهای شهر و روستا تنها انتخاباتی در ایران است که شورای نگهبان روی آن نظارت استصوابی ندارد. با این حال دبیر شورای نگهبان با نامه ای که نوشته درباره شیوه بررسی صلاحیت نامزدهای آن اظهارنظر کرده است. به نظر شما آیا نیازی به دخالت شورای نگهبان در انتخابات شوراها هست، یا با سختگیرانه تر کردن معیارهای ثبت نام نامزدها، می توان افراد متخصص را جذب کرد؟ فکر می کنید هدف احمد جنتی از طرح این صحبت ها در شرایط فعلی چه بوده است؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcpersiansport@