وعده‌های نامزدهای ریاست جمهوری چقدر عملی است؟

حق نشر عکس AFP

با اعلام نام شش نامزد تایید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان برای رقابت در انتخابات ریاست جمهوری ایران، رسما تبلیغات و فعالیت ستادهای انتخاباتی آنها آغاز شده است. با اینکه هنوز تا داغ شدن احتمالی تنور انتخابات فرصت چند هفته ای باقی است.

برخی از نامزدها با طرح وعده هایی به خصوص در زمینه اقتصاد تلاش می کنند که نظر رای دهنده ها را جلب کنند. از این میان برخی از وعده های طرح شده توسط محمدباقر قالیباف و ابراهیم رییسی با واکنش منتقدانی روبرو شده که این شعارها را از اساس «غیرواقعی» و حتی «فریب کارانه» دانسته اند.

محمدباقر قالیباف چند روز پیش وعده داده بود که اگر رییس جمهور شود برنامه دارد ظرف چهار سال ۵ میلیون شغل ایجاد کند و حقوق ها را دو و نیم برابر بالا ببرد. او همچنین وعده داده که ماهانه ۲۵۰ هزار تومان به حساب افراد جویای کار پول نقد واریز کند. در مقابل این وعده ها اسحاق جهانگیری، از دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری خطاب به آقای قالیباف گفته «یا شغل ایجاد نکرده‌اید یا عدد و رقم را نمی‎فهمید». علی لاریجانی، رییس مجلس ایران هم در پاسخ وعده شهردار تهران گفته «پول پخش کردن در شان مردم نیست».

ابراهیم رییسی هم اخیرا با طرح وعده های اقتصادی مشابه، گفته که یارانه های نقدی را تا ۳ برابر افزایش خواهد داد و در چهار سال که ۶ میلیون شغل ایجاد می کند.

صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه هم اخیرا از نامزدها خواسته که طرح وعده‌های بی‌اساس خودداری کنند.

شما درباره وعده ها و شعارهای انتخاباتی که تا امروز در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ایران طرح شده چه فکر می کنید؟

با توجه به ظرفیت ها و قابلیت های روز اقتصاد ایران، چنین وعده هایی را تا چه حد عملی و واقع بینانه می دانید؟ به نظر شما چرا تا اینجا بیشتر وعده های مطرح شده در حوزه اقتصادی بوده اند و کمتر وعده های فرهنگی و اجتماعی مطرح شده اند؟

با توجه به نزدیک بودن مناظره های تلویزیونی بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، از هم اکنون بین مردم در شبکه های اجتماعی بحث هایی درباره چگونگی برگزاری این مناظره ها مطرح است. با تصمیم کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، قرار شد مناظره ها در این دوره هم زنده باشد.

توقع دارید این مناظره ها به چه صورتی برگزار شود تا وعده های مطرح شده از سوی نامزدها تا حد امکان مورد چالش قرار بگیرد؟

آیا از ساختار مناظره های تلویزیونی در دوره های قبلی انتخابات راضی بوده اید؟ برای بهبود مناظره ها توقع دارید صدا و سیما در این دوره چه بخش هایی را حذف یا اضافه کند؟

توقع دارید بیشتر از نامزدها در چه زمینه هایی سئوال شود؟ فکر می کنید عملکرد نامزدها در مناظره های تلویزیونی تا چه حد بر سرنوشت آنها در انتخابات تاثیرگذار باشد؟

تماس با نوبت شما

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcpersiansport@اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.