عملکرد ۱۰۰ روزه دولت ترامپ را چطور ارزیابی می کنید؟

حق نشر عکس AFP

آمارهای رسمی نشان می‌دهند رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه گذشته بشدت کند شده است. رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ معادل هفت دهم درصد تولید ناخالص داخلی آمریکا بوده که پایینترین میزان رشد از سه ماهه اول سال ۲۰۱۴ تاکنون است. این در حالی است که یکی از وعدههای انتخاباتی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، این بود که رشد اقتصادی را به چهار درصد برساند. دولت آقای ترامپ البته ممکن است نگران کاهش رشد اقتصادی در سه ماهه اول نباشد چون در سالهای اخیر رویه این بوده که در سه ماهه اول شاخصها پایین هستند اما در ادامه سال افزایش پیدا می‌کنند.

یک گزارشگر آمریکایی در گزارش خود به فراز و فرودهای این دوره صد روزه پردا خته است. کشیدن دیواری بین آمریکا و مکزیک یکی از وعدههای جنجالی او بود. او وعده داده بود که پول ساخت این دیوار را هم مکزیک خواهد داد. این وعده عملی نشد. این مسئله رئیس جمهور را در مقابل قانونگذاران قرار داد، به خصوص آن دسته از جمهوریخواهانی که از ایالتها و مناطق مشرف به مرز مکزیک آمدهاند و قصد ندارند بودجه کشور را صرف اجرای ایدۀ آقای ترامپ کنند.

آقای ترامپ قول داده بود که با انتخاب یک قاضی محافظه کار، صندلی خالی دیوان عالی را پر کند. او با موفقیت در انتخاب نیل گُرساچ، به این وعده انتخاباتی عمل کرد. او حداقل دوبار برای منع ورود مسافرانی از کشورهای عمدتاً مسلمان و پذیرش پناهندگان فرمان اجرایی صادر کرده، در حالی که هربار این فرامین توسط قضات نقض شده‌اند.

آقای ترامپ همچنین تعداد نیروهای کنترل مهاجرت در آمریکا را افزایش داده و شهرهایی که از تحویل دادن مهاجران غیرقانونی خودداری می‌کنند را تهدید کرده است. در کنار اینها بازنگری قانون مهاجرت، شامل ویزای نیروهای متخصص، آغاز شده است.

شما عملکرد ۱۰۰ روزه دولت ترامپ را چطور ارزیابی می‌کنید؟

به نظر شما او تا چه حد در برآورده کردن وعده‌های انتخاباتی خود در صد روز نخست ریاست جمهوری موفق بوده است؟

به نظر شما چرا با وجود وعده آقای ترامپ برای شکوفایی اقتصاد آمریکا و رساندن رشد اقتصادی به ۴ درصد، طبق آمار رشد اقتصادی این کشور «به شدت» کم شده است؟

در جریان مبارزات انتخاباتی، آقای ترامپ سعی داشت از خود چهرهای مخالف ساختارهای سیاسی حاکم ارائه دهد و وعده داد با پیروزی در انتخابات، قدرت واقعی را یک بار دیگر به مردم باز گرداند.

به نظر شما عملکرد او در این صد روز تا چه حد ادعای او را تایید می کند؟

با وجود وعده دونالد ترامپ برای «پاره کردن» برجام و امضای یک توافق هستهای جدید، او در ۱۰۰ روز نخست کارش این کار را نکرد و حتی آمریکا عمل کردن ایران به مفاد این توافقنامه را تایید کرد.

فکر میکنید پس از این ۱۰۰ روز دولت ترامپ باز هم چنین رویکردی را در قبال ادامه دهد؟

چندی پیش وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که در عملیاتی علیه مواضع داعش در افغانستان، بزرگترین بمب غیراتمی خود را به کار برده است. بنا بر بیانیه پنتاگون، هدف از استفاده از این بمب عظیم، "بهحداقلرساندن خطر برای نیروهای افغان و آمریکایی" بوده است که در این منطقه در حال عملیات "پاکسازی" بودهاند.

در مجموع رویکرد دونالد ترامپ در قبال مسایل افغانستان را چطور ارزیابی می کنید؟

تماس با نوبت شما

شمارههای تلفن: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcpersiansport@

اگر میخواهید در نوبت شما شرکت کنید میتوانید اطلاعات تماس خود را برای بیبیسی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.ند.