کارگران چه جایگاهی در برنامه نامزدهای ریاست جمهوری دارند؟

حق نشر عکس ایلنا

در آستانه، اول ماه مه، روز جهانی کارگر، عفو بین الملل درباره وضعیت فعالان کارگری در ایران هشدار داده و خواهان رسیدگی به وضعیت آنها شده است.

این سازمان مدافع حقوق بشر می‌گوید شماری از فعالان کارگری در ایران در زندان هستند و بسیاری دیگر به خاطر فعالیت های مشابه، حکم های سنگین زندان صادر شده است.

نگرانی از وضعیت فعالان کارگری در ایران درحالی مطرح می شود که مردم ایران تا چند هفته دیگر برای انتخابات رئیس جمهور کشورشان به پای صندوق های رای می روند. در تبلیغات این دوره از انتخابات ریاست جمهوری، تا جایی که دیده و شنیده شده، تاکنون اشاره چندانی به وضعیت کارگران نشده و نامزدها بیشتر بر بهبود معشیت مردم تاکید دارند.

یکی از نامزدها که از بخت چندانی برای پیروزی برخوردار نیست، در هنگام ثبت نام در وزارت کشور، با لباس کارگری در وزارت کشور حضور یافت. دیگر نامزدها هم از برنامه هایشان برای بهبود وضعیت طبقات کم درآمد جامعه سخن گفته اند؛ وعده هایی که اگر عملی شود، ممکن است برای کارگران هم نویدبخش باشد که جزوا قشار کم درآمد محسوب می شوند.

شما در برنامه ها و خط مشی نامزدهای ریاست جمهوری، چه اشاره ای به وضعیت کارگران دیده اید؟

اگر شما هم کارگر یا عضو یک خانواده کارگری هستید، چه انتظاری از رئیس جمهوری آینده دارید؟

آیا انتظار دارید نامزدهای انتخابات، برنامه مشخص و مدونی برای مطالبات کارگران داشته باشند یا فکر می کنید تاکید آنها بر بهبود وضعیت اقشار کم در آمد، برای کارگران هم می تواند دلگرم کننده باشد؟

سامان عفو بین الملل از مقام‌های جمهوری اسلامی می خواهد به ممنوعیت و سرکوب اتحادیه های مستقل کارگری پایان دهند و بگذارند کارگران گردهمایی های مسالمت آمیز از جمله در روز جهانی کارگر برگزار کنند و از حق تشکیل و عضویت در اتحادیه های مستقل کارگری استفاده کنند تا در جهت بهبود معیشت خویش که به گفته کارگران بیش از پیش سخت و فقرزده شده قدم بردارند.

ارزیابی شما از عملکرد دولت یازدهم در رسیدگی به مطالبات کارگران در ایران چیست؟

اگر تفاوت چندانی در وضعیت فعالان کارگری در چهار سال گذشته حس نمی کنید، فکر می کنید دولت و رئیس جمهور در این زمینه کوتاهی کرده اند، یا رسیدگی به این وضعیت، در حیطه اختیارات رئیس جمهوری نیست؟

تماس با نوبت شما

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۷۸ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴و ۰۰۷۷ ۷۶۵ ۲۰۷ ۰۰۴۴

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

تلگرام: bbcshoma@

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcpersiansport@

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.