12:17 گرينويچ - چهارشنبه 12 نوامبر 2008 - 22 آبان 1387

غار "کتله خور"، از شگفتی های طبیعت ایران، از نگاه دوربين کاوه بغداد‌چی

"غار "کتله خور" در حدود 400 کیلومتری غرب تهران، در جنوب استان زنجان و در نزدیکی شهر کوچک گرماب قرار گرفته است. این غار زیبای خشک - آبی در دل کوه ساقیزلو، در آهک های الیگومیوسن مربوط به دوران سوم زمین شناسی پدید آمده و بر اساس نظریه های علمی و نقشه های زمین شناسی، تقریبا حدود 30 میلیون سال قدمت دارد. کتله خور یکی از بهترین و ارزشمندترین نمونه های غارهای آهکی در دنیاست.

غار کتله خور دارای سه طبقه خشک و طبقه چهارم به بعد مسیرهائی بصورت آبی است. زمین شناسان احتمال تشکیل چهار طبقه دیگر را تا سفره آب زیر زمینی نیز داده اند. در سال 2003 میلادی حدود 30 کیلومتر از مسیرهای متعدد غار توسط زمین شناسان آلمانی و سوئیسی نقسه برداری شد. به گفته راهنمای بازدید ازغار، تنها یک درصد طبقه اول غار که حدود 2.5 کیلومتر طول دارد، از سال 1372 بصورت مسیر رفت و برگشتی، برای بازدید عموم - پیاده روی - در نظر گرفته شده است. البته مسیر دیگری هم شناسایی شده است که تنها برای استفاده پژوهشگران و سنگ نوردان حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد، که دارای پرتگاه ها و دره های عمیقی است و بازدید عموم از آن ممکن نیست. طبیعت بیرون غار از تپه ماهورهای نه چندان بلندی تشکیل شده که تقریبا خشک و بایرند . غار در دل همین تپه های بایر قرار گرفته است و دنیایی کاملا متفاوت با بیرون را ارائه می کند. غار "کتله خور" به راستی یکی از شگفتی های منحصر به فرد طبیعت ایران است."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.