افزایش بی سابقه نرخ ارز و گرانی؛ پای درددل مردم

به روز شده:  15:47 گرينويچ - دوشنبه 01 اکتبر 2012 - 10 مهر 1391

یکی از مخاطبان بی بی سی فارسی می گوید: من الان باید ماست و کره و شیر را به قیمت دلار بخرم

بر اساس آخرین گزارش ها در ایران قیمت یک دلار در بازار آزاد به نزدیک ۳۵۰۰ تومان رسیده است.

قیمت یورو، واحد پول اروپا به ۴۵۰۰ تومان رسیده و پوند انگلیس به قیمت حدود ۵۵۰۰ تومان معامله شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر قیمت هر سکه طلا در بازار به یک میلیون و ۲۵۵ هزار تومان رسیده است.

به این ترتیب ارزش ریال، واحد پول ایران به کمترین میزان در طول تاریخ رسیده است. با اینکه به نظر می رسد این کاهش ممکن است روی زندگی روزمره مردم ایران تاثیر چشمگیری نداشته باشد، شواهد حاکی از آن است که این موضوع نه تنها دامنگیر زندگی افراد در ایران شده بلکه مرزهای ایران را نیز در نوردیده و زندگی ایرانی های خارج از کشور را هم سخت تر کرده است.

محسن از پاریس در همین رابطه برای برنامه نوبت شما نوشته است: "ما دانشجویان خارج از کشور عملا داریم له میشیم . با کاری که بانک مرکزی کرده دو راه بیشتر نداریم. یا سرمون رو بذاریم و بمیریم یا برگردیم توی جهنم ایران."

کلیک بردیا از مالزی هم از "اوضاع نابسامان ارز" شکایت دارد و می گوید این وضعیت مشکلاتی برای دانشجویان ایرانی ایجاد کرده به گونه ای که برخی از آنها نتوانستند به تحصیل خود ادامه بدهند و به ایران بازگشتند.

کلیک محمد هم در تورنتو دانشجوست و علاوه بر اشاره به مشکلات انتقال پول به دانشجویان ایرانی در کانادا می گوید: می خواستم از مادرو پدرم که حدود یک سال است ندیدمشان دعوت کنم به دیدنم بیایند ولی با شرایط امروز و فشار سنگینی که از لحاظ مالی به آنها وارد می شود اصلا نمی دانم می شود یا نه."

افزایش کرایه تاکسی؛ چرا؟

یک حساب سر انگشتی ساده نشان می دهد بر خلاف تصور برخی، بالا رفتن قیمت ارز و پایین آمدن ارزش ریال به طور غیر مستقیم روی مخارج عادی و روزمره آنها تاثیر می گذارد. به عنوان مثال یکی از مخاطبان رادیوی فارسی بی بی سی از ایران به بی بی سی فارسی می گوید که هرگز فکر نمی کرده که بالا رفتن قیمت دلار روی زندگی شخصی اش تاثیر بگذارد و می افزاید: "من نه با دلار معامله می کنم و نه به خارج از کشور سفر می کنم اما وقتی قیمت دلار افزایش پیدا می کند من باید کرایه تاکسی را چند برابر پرداخت کنم."

واقعیت این است که جدا از کالاهای وارداتی بخشی از مواد اولیه کالاهای مصرفی نیز از خارج از ایران تامین می شود. به عنوان مثال شیر که در سبد خرید اکثر خانوارهای ایرانی موجود است در ایران تولید می شود اما بسته بندی آن حاوی مواد اولیه وارداتی است که با بالا رفتن نرخ دلار گران تر می شود و همین عامل افزایش قیمت شیر خواهد شد. طبعا هر کسی با هر شغلی تلاش می کند با در آمدش را به گونه ای افزایش بدهد که از پس هزینه های روزمره بر بیاید. افرادی که مستقیما با مردم تماس دارند و کالایی را می فروشند یا خدماتی را ارایه می دهند از نگرانی افزایش قیمت ارز و تورمی که تجربه به آنها نشان داده در پی این افزایش در قیمت ها ایجاد می شود، بلافاصله کالا یا خدماتی که ارایه می دهند را گران می کنند و این چرخه همین طور ادامه دارد.

علی، راننده تاکسی از ایران به بی بی سی فارسی می گوید: "مسئله خورد و خوراک یک طرف، مسئله لوازم یدکی که با افزایش وحشتناک نرخ ارز بلافاصله گران می شود یک طرف دیگر؛ ماشین ما عصای دست ما و وسیله ارتزاق ماست اگر نتوانیم سر پا نگهش داریم از نان خوردن می افتبم."

زندگی هایی که آب می روند

کلیک آزاده به بی بی سی فارسی می گوید: قدرت خرید ما پایین آمده است. ما مستاجریم و این افزایش نرخ ارز اولین تاثیرش را روی اجاره خانه گذاشت و البته به همین نسبت روی همه چیز مان تاثیر گذاشت. تعداد مسافرت هایمان کم شد، به عنوان مثال اگر سالی سه بار سفر می رفتیم حالا دیگر سالی یکبار مسافرت می کنیم. اگر تا کنون ماهی دو بار برای فرزندم اسباب بازی می خریدیم الان دیگر شده دو ماه یک بار یا مثلا اگر قبلا در ماه ۴ شب بیرون از خانه شام می خوردیم حالا تبدیل شده با ماهی دو شب.

یک شنونده دیگر رادیوی بی بی سی فارسی هم می گوید: "امروز ریال تبدیل به ضعیف ترین پول دنیا شده است. چطور چنین چیزی ممکن است؟ مگر زمان شاه اینطور بود؟ من الان باید ماست و کره و شیر را به قیمت دلار بخرم."

کلیک رامین از ایران در بازار فعالیت دارد و به بی بی سی فارسی می گوید:" درهم دیروز ۷۵۰ تومان بوده و امروز ۹۲۵ تومان و نیم ساعت پیش، دیگر کامپیوتر را خاموش کردم چون دیگر نمی توانم نگاه کنم (پی بگیرم). ما نمی دانیم اجناسمان را باید به چه قیمتی بفروشیم اگر بخواهیم به قیمت بازار بفروشیم کسی نیست که بتواند بخرد.

"به مرگ می گیرند..."

نکته مهمی که در این بین توجه کارشناسان و مردم عادی را از دو جهت به خود معطوف داشته این است که دولت ایران در چینین شرایط بحرانی که فشار زیادی را به مردم تحمیل می کند، هیچ اقدام عاجلی انجام نمی دهد.

کارشناسان می گویند این روندی است که مدتهاست ادامه دارد و به نظر می رسد هیچ عزمی برای مقابله با این وضعیت وجود ندارد.

محمود از ایران به بی بی سی فارسی می گوید: "به نظر من دولت در برابر این افزایش قیمت سکوت کرده است. من این موضوع را تا حدی مشکوک می بینم و به نظر من خودشان در این کار دخیل هستند و احتمال می دهم که می خواهند نرخ ارز به رقم بالایی برسد بعد این نرخ را بشکنند و به عنوان مثال روی دوهزار تومان یا دو هزار و چهارصد تومان ثابت نگه دارند. می خواهند به مرگ بگیرند که مردم به تب راضی شوند."

تحریم و سفره های خالی

یک مخاطب دیگر بی بی سی فارسی هم این افزایش نرخ ارز را تحت تاثیر تحریم ها می داند و می گوید: "این تحریم ها روی زندگی ما خیلی تاثیر بدی داشته است؛ از خورد و خوراک و میوه و پتانسیلی که برای پر کردن سفره هامان داشتیم و حالا دیگر نداریم...دیگر مثل قبل نیست."

مریم ۵۰ ساله از اصفهان نیز می گوید که فشار روی خانواده اش "غیر قابل تحمل" است: "من دو فرزند دارم و کار نمی کنم ولی همین دیشب با همسرم صحبت کردیم و دیدیم که لازم است من هم کار کنم، هر کاری، حتی شده بروم خانه آنها که پولدارند و با وضع موجود پولدارتر هم می شوند کار کنم تا شکم بچه هایم سیر شود و شرمنده آنها نباشیم.با حقوق کارمندی شوهرم و این گرانی واین وضع دلار و تحریم ها چرخ زندگی ما پنچر شده است."

اگر شما هم در این باره نظر یا تجربه ای دارید و می خواهید آن را با سایرین در میان بگذارید به کلیک صفحه نوبت شما مراجعه کنید و در این بحث شرکت کنید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.