ضعف و قوت عملکرد ارتش سایبری ایران از نگاه شما

به روز شده:  19:29 گرينويچ - دوشنبه 29 اکتبر 2012 - 08 آبان 1391

هفته "پدافند غیرعامل" که بخش قابل توجهی از آن را جنگ‌های سایبری تشکیل می دهد، از روز دوشنبه ۸ آبان در ایران آغاز شده است. حملات سایبری به شبکه های صنعتی و دولتی ایران از طریق ویروس هایی مانند استاکسنت و فلیم(flame) ، همچنین آنچه ایران حمله سایبری و جنگ نرم دشمن در شبکه های اجتماعی و وبسایت های اینترنتی می نامد، باعث شده است که مقام های این کشور تاکید ویژه‌ای بر دفاع سایبری و تشکیل ارتش سایبری داشته باشند.

به نظر شما ایران چقدر و در چه حوزه هایی تحت خطر حملات جنگ نرم است؟‌ سرمایه‌گذاری برای مقابله با جنگ نرم و حملات سایبری را چقدر برای ایران ضروری می دانید؟ نقاط قوت و ضعف ارتش سایبری ایران از نظر شما چیست؟

جیمز لوییس، یک مقام سابق دولت آمریکا و کارشناس فضای سایبر، به تازگی تأکید کرده است که پیشرفت ایران در عرصه جنگ سایبری بسیار سریع بوده است. به گفته او، ایران و آمریکا خواهان جنگ نظامی نیستند و به همین علت، به رویارویی سایبری با یکدیگر رو آورده‌اند.

شما پیشرفت ایران را در عرصه جنگ سایبری و دفاع در برابر حمله سایبری "دشمنان" ایران چگونه ارزیابی می‎کنید؟

بخشی از فعالیت ارتش سایبری ایران به کنترل عملکرد شهروندان ایرانی در فضای اینترنت مربوط می شود. فیلترینگ و هشدار به کاربران اینترنتی، وبلاگ نویس ها، گردانندگان سایت ها و گاهی حتی دستگیری آنها نتیجه عملکرد این ارتش بوده است.

شما چقدر فضای سایبری ایران را امن می‌دانید؟ به نظر شما کنترل و محدود کردن فضای اینترنت به دلایل امنیتی چقدر برای ایران لازم و قابل پذیرش است؟ آیا این اقدام ها بر فعالیت شما در فضا اینترنت تأثیر گذاشته است؟

برنامه ویژه نوبت شما روز سه‌شنبه ٩ آبان، ٣٠ نوامبر به این موضوع اختصاص دارد. ساعت پخش این برنامه به وقت تهران و کابل ۱۹:۱۰ است.

شما مى‌توانید با ارسال شماره تماس خود از طریق پنجره زیر، یا به نشانى shoma@bbc.co.uk یا تماس با شماره های ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۲۰۴۸ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۵۰۵ در برنامه «نوبت شما» شرکت کنید.

همچنین می‌توانید شماره تماس خود یا نظرات خود را از طریق پیامک (اس ام اس) به شماره‌های ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸ یا ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ ارسال کنید.

در توییتر نیز می‌توانید نظرات خود را از طریق bbcshoma@ برای ما بفرستید.

صفحه کلید مجازی

تماس با ما

* بخش های ستاره دار باید پر شوند

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.