اطلاعات خود را درباره ایدز محک بزنید

به روز شده:  14:12 گرينويچ - چهارشنبه 28 نوامبر 2012 - 08 آذر 1391

اطلاعات مردم درباره ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی و بیماری ایدز متفاوت است. برخی از این اطلاعات درست و برخی نادرست است. شما هم حتماً تصوراتی در این زمینه دارید که ممکن است صحیح یا غلط باشد. برای محک زدن اطلاعات خود، ۱۰ موقعیت مختلف را در ۱۰ پرده ببینید، سپس نظرتان را بگویید.

پرده اول

پدر یک جوان که حدود یک سال مواد مخدر تزریق می‌کرد، او را از خانه بیرون کرده بود. او با دوستانش اتاقی‌ اجاره‌ کرده بودند و با هم تزریق مشترک می‌کردند. آنها تصور می‌کردند که اگر از یک سرنگ استفاده کنند، از نظر مصرف مواد صرفه‌جویی کرده‌اند و از طرف دیگر، نشئگی بیشتری به آنها دست داده است. بعد از مدتی،‌ این جوان دچار سرفه‌های خلط‌دار و تب و لرز شدید شد. کلیک شما چه فکر می‌کنید؟

پاسخ: چون فرد تزریق مشترک داشته، احتمال ابتلا به بیماری‌هایی نظیر ایدز و هپاتیت که از راه خون منتقل می‌شود، وجود دارد. باید بدانیم ایدز علامتی ندارد و بیماری‌های زمینه‌ای به ایدز علامت دارند دو بیماری که در زمینه ایدز ایجاد می‌شوند عفونت تنفسی و سل است.

این فرد احتمال دارد دچار بیماری تنفسی و سل شده باشد.

پرده دوم

دختر ۱۷ ساله‌ای که از مدرسه به خانه دوست پسرش رفته بود، احساس کرد که مایل است دوست پسرش را ببوسد. هنگام بوسیدن متوجه شد که دیر شده و باید به خانه برود. او روز بعد، سر کلاس نگران و ناراحت بود و وقتی‌ که همکلاسی او علت نگرانیش را پرسید، گفت که نگران است به بیماری ایدز مبتلا شده باشد. کلیک نظر شما چیست؟

پاسخ: بوسیدن راه انتقال بیماری نیست، مگر اینکه لثه با لب فرد دچار زخمن باشد و بوسیدن باعث زخم دهان شود و خون انتقال پیدا کند، در غیراینصورت منتقل نمی‌شود. اگرخونریزی نباشد، حتی اگر یکی از افراد دچار بیماری اچ‌آی‌وی_ایدز باشد انتقال پیدا نمی‌کند.

پرده سوم

دو نفر همجنس تصمیم گرفته بودند که با هم ارتباط جنسی‌ داشته باشند. کلیک اگر از شما بپرسند، به آنها چه توصیه‌‌ای می‌کنید؟

پاسخ: به هر دونفری که تماس جنسی دارند، توصیه می‌شود از کاندوم استفاده کنند. افرادی که تمایل دارند با هم جنس خود باشند نیز باید از کاندوم‌های مردانه و زنانه استفاده کنند.

پرده چهارم

نوزاد ۲ ماهه‌ای که از مادر مبتلا به اچ‌آی‌وی / ایدز متولد شده را برای آزمایش‌های سلامتی‌ به بیمارستان برده‌اند. خانواده این نوزاد همگی‌ نگرانند. کلیک به نظر شما چه سر نوشتی‌ در انتظار نوزاد است؟

پاسخ: هر انسانی حق حیات و زندگی دارد، چه مبتلا به بیماری باشد چه نباشد ،کشتن هیچ فردی توصیه نمی‌شود. مادر مبتلا می‌تواند بیماری ار انتقال دهد اما انتقال صد در صد نیست و درصد متفاوت بسته به تعداد ویروس در بدن مادر دارد. بستگی دارد که مادر از داروی کنتر اچ‌آی‌وی استفاده می‌کند یا خیر.

در ضمن با استفاده از راههای مثل سرازین و نخوردن شیر مادر و جایگزینی شیر خشک می‌توان این احتمال را به شدت پایین آورد. نکته دیگر اینکه کودک متولد شده از مادر اچ‌آی‌وی مثبت آزمایش‌های مختلفی می‌دهد و بسته به نوع آزمایش تا مدتی ممکن است جواب مثبت باشد اما در بلند مدت می‌توان قضاوت کرد که کودک مبتلا شده است یا خیر. با توجه به درمان موجود برای نوزاد انتقال از مادر به نوزاد و جنین بسیار پائین است.

پرده پنجم

پدربزرگ کودکی که دچار بیماری است، باید دائماً به او فرآورده‌های خونی تزریق کند. کودک مبتلا به هموفیلی است. این پدربزرگ همواره نگران است که نوه‌‌اش به بیماری ایدز و هپاتیت مبتلا شود. کلیک اگر شما بخواهید توصیه‌ای به او بکنید، چه می‌گویید؟

پاسخ: اولین موارد گزارش اچ‌آی‌وی_ایدز در ایران مربوط به کودکان هموفیلی بود که به خاطر تزریق خون و فرآورده‌های خونی آلوده مبتلا شدند. اما بعد ازآن سالها بانک خون ایران برنامه پیشرفته در زمینه مراقبت از خون و آزمایش مرتب با ایدز و هپاتیت برای سلامت خون‌ها انجام می‌دهد. اما در کل دنیا باز هم نسبت به هر ۱۰۰ هزار واحد خون تعدادی از خون‌ها آلوده هستند.

پرده ششم

دختری که نگران بکارتش است، تصمیم می‌گیرد که با دوست پسرش از راه مقعد ارتباط جنسی‌ داشته باشد. دوست پسرش به خاطر این که خجالت می‌کشید کاندوم تهیه کند، تصمیم می‌گیرد که بدون کاندوم چنین رابطه جنسی‌ داشته باشد. فردای آن روز، هر دو نفر مطالبی در مورد بیماری ایدز می‌خوانند و سراسیمه به یکی‌ از دوستانشان تلفن می‌زنند. کلیک اگر شما آن دوست باشید، به آنها چه می‌گویید؟

پاسخ: عموما رابطه جنسی مقعدی به خاطر حفظ بکارت انجام می‌شود. این رابطه باعث نمی‌شود که بیماری ایدز منتقل نشود. احتمال انتقال از طریق مقعدی بیشتر از آلت تناسلی است. باید در هر گونه رابطه مقعدی از کاندوم استفاده شود. در صورت عدم استفاده کاندوم احتمال ابتلا بیشتر است. کاندوم وسیله پیشگیری است، وقتی فردی سرما می‌خورد دارو مصرف می‌کند ،برای سلامت دهان مسواک می‌زنند. باید نسبت به خرید و سوال و جواب در خصوص کاندوم خجالت نکشید. رابطه جنسی یک مسئله طبیعی و نرمال در زندگی است و نباید نسبت به آن خجالت کشید.

پرده هفتم

دو دوست تصمیم می‌گیرند که با یکدیگر رابطه جنسی‌ دهانی (تماس دهان با آلت تناسلی‌) داشته باشند. کلیک به نظر شما آیا این رابطه می‌تواند باعث انتقال بیماری ایدز شود؟

پاسخ: انتقال ویروز از رابطه دهانی با آلت تناسلی وجود دارد، ولی کمتر از انواع دیگر روابط جنسی است. به دلیل احتمال انتقال ویروس برای رابطه دهانی با آلت تناسلی نیز از کاندوم استفاده شود.

پرده هشتم

جوانی که در یکی‌ از کشور‌های جنوبی خلیج فارس زندگی‌ می‌کند، برای تمدید اقامت خود به یکی‌ از مراکز پزشکی‌ مراجعه می‌کند که برگه‌ تائید سلامتی‌ از آنها بگیرد. یکی‌ از آزمایش‌ها، تست اچ‌آی‌وی / ایدز است. هنگام انجام آزمایش، جوان مورد نظر یاد ارتباط‌های جنسی‌ خودش می‌‌افتد. به او گفته می‌شود که ۲ روز دیگر برای گرفتن جواب مراجعه کند. جوان مورد نظر تمام این ۲ روز نگران جواب آزمایش است. کلیک اگر به شما مراجعه کند و از آینده خودش بپرسد، به او چه خواهید گفت؟

پاسخ: ما به هیچ عنوان نمی‌توانیم از ظاهر کسی متوجه شویم که فرد مبتلا است یا خیر. هر رابطه جنسی با استفاده از کاندوم خطر ابتلا را به شدت کاهش می‌دهد. در ضمن هرچه زودتر فرد در مورد بیماری‌اش بداند بهتر است. این بیماری تا به حال درمان قطعی ندارد اما می‌توان با درمان‌های موجود تعداد ویروس را کنترل کرد و طول عمر و کیفیت زندگی بیماران مانند سایر افراد جامعه باشد.

کشوری مثل ایران، آمریکا و کشورهای اروپایی هیچ کسی را به خاطر ابتلا به اچ‌آی‌وی_ایدز اخراج، زندان یا از کار بیکار نمی‌کند. اما در بعضی از کشورهای خلیج فارس این اتفاق می‌افتد.

پرده نهم

کلیک به نظر شما کسی‌ که به اچ‌آی‌وی / ایدز مبتلا شود، چه باید بکند؟ فکر می‌کنید آیا پزشک، پرستاران یا روانشناسان می‌توانند کاری برایش انجام دهند؟

پاسخ: فردی که با اچ‌آی‌وی مثبت زندگی می‌کند، به پزشک، روانشناس، متخصص تغذیه نیاز دارد ،هر کدام از این گروهها می‌توانند به این بیماران کمک کنند تا این افراد مانند سایر افراد در جامعه زندگی کنند.

پرده دهم

کلیک به نظر شما خانواده فرد مبتلا به اچ‌آی‌وی، باید با او چگونه برخورد کند؟
پاسخ: مهمترین رکن اساسی مرتبط با اچ‌آی‌وی پذیرش جامعه و در کشوری مانند کشور ما پذیرش خانواده است. این بیماری فقط از راه جنسی، ترزیق و مادر به نوزاد منتقل می‌شود. اگر از کاندوم استفاده شود حتی فرد مبتلا بیماری‌اش را به شریک جنسی‌اش منتقل نمی‌کند.

فرد بهتر است به درمان و بازگشت به جامعه تشویق شود. بیماران اچ‌آی‌وی-ایدز نیاز به ترحم ندارند، نیاز به برخورد یکسان دارند و باید دست در دست یکدیگر این بیماری را کنترل کنیم.

در هر پرده، با کلیک‌کردن روی پرسش، می‌توانید پاسخ یا نظرتان را بفرستید. پس از دریافت پاسخ‌ها، کامیار علایی و آرش علایی، که سال‌‌ها برای اطلاع‌رسانی در مورد ایدز تلاش کرده‌اند، درباره پاسخ‌ها و تصورات درست یا نادرست شما و این که در هر سناریو بهتر است چه کاری صورت گیرد، نظرشان را در "صفحه ویژه ایدز" وب‌سایت فارسی بی‌بی‌سی با شما در میان خواهند گذاشت.

نظر دیگران را بخوانید

پرده اول:

شراره از تهران: با توجه به استفاده گروهی از یک سرنگ و احتمال مبتلا بودن یکی از افراد گروه از طریق سوزن آغشته به خون فرد مبتلا، بنابراین خطر ابتلای سایر افراد گروه نیز بالا است خصوصاً این که افرادی با این طرز تفکر، در سایر جمع‌ها نیز نسبت به تزریق گروهی حساسیت ندارند.

سیاوش از تهران: به تصور بنده، در این پرده احتمال انتقال ویروس اچ‌ای‌وی بسیار بالاست چرا که با خون افراد ارتباط مستقیم دارد. هرچند فکر می‌کنم که ویروس اچ‌ای‌وی عمر زیادی در محیط‌های باز نداشته باشد.

یاسر: احتمال آلودگی به ویروس از طریق دوستان او وجود دارد ولی در مورد علائم ایدز اطلاعی ندارم. به هر حال کار این جوان اشتباه بوده است.

حمیدرضا از اصفهان: عموما بیماری های عفونی و ویروسی بسته به وضعیت جسمانی و شدت اون می تونه با تب و لرز همراه باشه ولی ایدز که یک بیماری ویروسی هست در ابتدای انتقال اون به بدن فرد نشانه ای از خودش بروز نمی ده و باز هم بسته به شرایط و وضعیت جسمانی فرد پس از چندین سال نشانه های اون مشخص می شه که البته تب و لرز تنها یکی از اون نشانه هاست و تنها با آزمایش خون مربوطه می توان پیش از بروز نشانه های آن، از ابتلا به آن مطلع شد.

پژمان: احتمال ابتلا به ایدز وجود دارد ولی قطعی نیست.

محسن تهران: طبق گفته متن این جون حدود یکسال که معتاد هست، فکر نکنم بیماری ایدز علائم خودش رو تو سالهای اول نشون بنده، هرچند که با آزمایش میتوان ویروس اچ ای وی رو تشخیص داد

حشمت از سنندج: اگر یکی از اونها قبلا دچار ایدز شده باشه یا حداقل یکیشون ناقل ویروس باشه احتمال زیاد همشون بگیرن ولی اینکه فورا اثراتش را نشان بده احتمالش خیلی کمه لابد به بیماریهای دیگه مثل آنفلو آنزا یا هر بیماری مسری دیگه مبتلا شده اند.

احسان بوداپست: با اطلاعاتی که بنده دارم از رایج ترین و مهمترین راه های انتقال ویروس ایدز استفاده از سرنگ مشترک در معتادان است. تماس خونی با فرد آلوده به راحتی میتواند افراد دیگر را به ویروس ایدز آلوده کند. در مورد علایم نمیتوانم نظر خاصی بدهم. در مورد سرعت بروز علائم هم قدری شک دارم که به این سرعت باشد در کیس های آلودگی

محمد از مشهد: نه بیماری اون پدر جوان با ایدز رابطی نداره، دوران نهفتگی این بیماری زمان طولانی هست ، حدوداً ۱۰ تا ۲۰ سال

نیلوفر از گرگان: به نظر من باید حتما آزمایش بده و حتما اگه ایدز رو نگرفته باشه از فرد مبتلا یا ناقل هپاتیت رو شاخشه

آزاد از تبریز: از علایم ایدز اطلاعی ندارم ولی احتمال ابتلا به ایدز خیلی بالا است

مجید از سوئد: درصد انتقال بیماری بالاست

پرده دوم:

احسان: امکان انتقال از طریق بوسیدن وجود ندارد. حتی اگر تماس با آب دهان هم باشد، امکان انتقال وجود ندارد.

محسن: فقط در صورتی که لب‌های هر دو نفرشان طوری زخمی بوده باشد که خون از یکی به دیگری منتقل شود، احتمال دارد که ایدز با بوسیدن منتقل شده باشد.

پیمان از برلین: این دختر به طور طبیعی با بوسیدن، ویروس اچ‌آی‌وی را دریافت نمی‌کند. اگرچه ویروس ممکن است در بزاق دهان وجود داشته باشد، اما مقدار آن بسیار کم است و کسی از این طریق بیمار نمی‌شود.

محمد نطنز: به هیچ وجه بوسیدن نمی تواند حامل ویروس ایدز باشد و این نشان از اطلاعات ضعیف دختر دارد

حامد از هند: تا اونجا که اطلاع دارم احتمال انتقال ویروس اچ آی وی از طریق بوسیدن و از راه بزاق دهان امکان پذیر نیست

شهریار از ونکوور: با بوسیدن ایدز معمولا منتقل نمیشود. به گروههایی که امکان ارتکاب رفتار پرخطر جنسی دارند مثل جوانان باید آموزش داد.

خسرو از تورنتو: ارتباط از راه دهان و آب دهان عامل انتقال ویروس ایدز نیست.

زهرا از شیراز: خیر در خالت عادی مشکلی او را تهدید نمیکند اما اگر زخمی در دهان هر دو زخم یا مثلا آفتقابل خونریزی وجود داشته باشد و احتمال بدهد که خونشان تماس پیدا کرده در صورت مبتلا بودن یکی احتمال خطر زیاد است

حمیدرضا از اصفهان: حتی اگر یک از آنها هم از قبل به ویروس ایدز مبتلا بوده باشد، ویروس ایدز از طریق بوسیدن منتقل نمی شود.

پرده سوم:

شراره از تهران: در آقایان استفاده از کاندوم و در خانم‌ها مراقبت از زخم باز و خراشیدگی را توصیه می‌کنم.

مهدی از تورنتو: توصیه می‌کنم کاندوم استفاده کنند.

پرده چهارم:

آدریان از بیرمنگهام: به احتمال زیاد، کودک حامل ویروس خواهد بود.

سیاوش از تهران: به تصور بنده، زنی که اچ‌آی‌وی مثبت باشد در صورتی که تحت نظر پزشک نباشد انتقال حتمی است.اما در صورتی که تحت نظر پزشک با مصرف داروهای خاص بیماری باشد به نظر میرسد که میتوان از خطر ابتلا نوزاد به ایدز جلوگیری کرد.

مسعود از تهران: در این مورد نوع تولد نوزاد تعیین کننده است در صورتیکه زایمان به صورت طبیعی باشد ریسک بالائی وجود دارد اگر زایمان به صورت سزارین صورت گرفته باشد و نوزاد از شیر مادر تغذیه نکرده باشد و از شیر خشک در تغذیه نوزاد استفاده شده باشد دلیلی برای نگرانی وجود ندارد

نیلوفر از گرگان: نوزاد مبتلاست

احسان از بوداپست: تا انجام آزمایش نمیتوان نظری قطعی داد. موارد مثبت و منفی در مورد مشابه گزارش شده است.

حشمت از سنندج: چون مادرش ناقل ویروس بوده حتما نوزاد هم مبتلا به ایدز شده ولی چون در ابتدای تولد تشخیص داده میشود امکان معالجه وجود دارد.

علی از مشهد: بد بختی در طول زندگی‌ و مرگ وحشتناک. کشتن نوزاد بهترین خدمت به وی است

پرده پنجم:

شراره از تهران: در همه جای دنیا فرض بر این است که فرآورده‌های خونی که توسط مراکز ذی‌صلاح تهیه شده‌اند، پاک هستند ولی متاسفانه شاهد بودیم که خلاف این در ایران اتفاق افتاد. بنابراین شاید بتوان گفت بیش از سایرین در خطر ابتلا هستند.

پرده ششم:

مهشید از تهران: من فکر می کنم امکان ابتلا از این راه وجود دارد چون احتمال خراش یا ایجاد زخم کوچک وجود دارد.

پرده هفتم:

احسان: به نظر من امکان انتقال از این طریق، کم و تقریباً غیر ممکن است.

کیوان از تایلند: بله اگر لثه خونین باشد یا زخمی ایجاد شود، این رابطه می‌تواند باعث انتقال بیماری ایدز شود.

پرده هشتم:

احسان: از او سوالاتی در مورد نوع رابطه‌اش و افرادی که با آنها رابطه داشته است، می‌پرسم. به نظرم، اگر با افرادی که بی‌بند و بار نیستند، رابطه جنسی داشته باشند، حتی اگر مراقبت‌های لازم را هم انجام نداده باشند، احتمال ابتلا بسیار کم است.

آدریان از بیرمنگهام: این یک آزمایش معمول و بله، نگران کننده است. اما دانستن نتیجه بهتر از ندانستن آن است.

پرده نهم:

هیوا از سنندج: به نظر بنده، مبتلا شدن به ایدز مثل مبتلا شدن به سرماخوردگی است که باید مراقب بود که دیگران آلوده نشوند همین. بایستی سطح آگاهی جامعه در مورد این بیماری زیاد شود؛ طوری که جامعه قادر باشد افراد آلوده را بپذیرد نه این که آنها طرد کند و آنها را چه خواسته و چه ناخواسته مجبور به انتقام از جامعه نماید.

شراره از تهران: مشاور به عنوان یک فرد متخصص در هر مسئله ای می تواند نظرات مفیدی ارائه دهد، امروزه با استفاده از داروهای موجود ورعایت دستور پزشک افراد مبتلا نیز می توانند زندگی با کیفیت بهتری داشته باشند، به نظر مهمترین مطلب در خصوص این افراد آموزش و البته عدم احساس خجالت از ابتلا به بیماری است.

احسان از بوداپست: قطعا آنها میتوانند بهترین توصیه ها را به او ارائه دهند. او حتما باید به دکتر مورد نظر مراجعه کند و مشکل خود را در میان بگذارد. همچنین با مراجعه به روانپزشک و مطرح کردن مناسب با خانواده باید در صدد کمک به خود برآید.

حمیدرضا از اصفهان: این فرد باید از تمامی راه هایی که امکان انتقال آن به افراد دیگر وجود دارد مطلع شود تا از انتقال آن به دیگران جلوگیری شود و با مراجعه به کمپ‌ها و اقدامات درمانی لازم حداقل می تواند موعد زمانی بروز علائم نهایی را به تاخیر انداخته و با آسودگی بیشتری به ادامه زندگی خود بپردازد.

مسعود از تهران: بیماری ایدز نیز یک بیماری ویروسی است که به خصوص در خاورمیانه به خاطر stigma پنهان کاری می شود و فرد مبتلا از این نظر چه از طرف خانواده و چه از طرف جامعه تحت فشار است نقش یک روانشناس دقیقا در کاهش این استرس بر روی بیمار موثر است.یک پزشک با کنترل داروهای انتی وایرال و ترغیب بیمار به مصرف ان می تواند موثر واقع گردد.

محمد از تهران: به نظر من هیچ کس نمی تواند به او کمک نماید جز خود او ، فرد مبتلا بایستی از راهنمایی ها و اطلاعات منتشره پزشکی برای یک زندگی تقریبا معمولی بهره ببرند تا هم خودش و هم اطرافیانش خیالشان راحت باشد.

مجتبی از بوشهر: بدلیل ضعف در سیستم ایمنی فرد بیمار، با توصیه پزشکان و رعایت نکات بهداشتی می توان از بروز بیماریهای ساده جلوگیری کرد و با نکات روانشناسی می توان روحیه فرد را تقویت کرد تا بهتر بتواند در مقایل بیماری مقاومت کند که مهمتراز هر چیز دیگری می باشد.

علی از پاریس: باید بدون فوت وقت داروهای تقویت دستگاه ایمنی دریافت کند و از این طریق می تواند ظهور و تثبیت بیماری ایدز را برای مدت زیادی و چه بسا برای چند دهه به تاخیر بیندازد.

وهاب از شیراز: رعایت نکات ایمنی ورعایت کامل سلامتی خود استفاده از داروهها به طور مداوم مراجعه به پزشک خود به طور مداوم اینکه ایدز مساوی مرگ نیست کسانی بودند که به طور طبیعی عمر کردن رفتن به کلاسها و جلساتی که مخصوص آنها میگذارند در خوب شدن نه اما در انگیزه و ناامید نشدن بله میتوانند

پرده دهم:

شراره از تهران: باید ضمن مراقبت از خود، توجه داشته باشند که فرد مبتلا صرفاً یک بیمار است و او را همانگونه همیاری کنند که در صورت ابتلا به هر بیماری لاعلاج دیگر، یاری می کردند. انتظار از مفاهیمی چون خانواده، دوست یا حتی اجتماع، یاری رساندن در بالابردن کیفیت و امید به زندگی است و نه قضاوت نمودن و محکوم کردن.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.