آیا با ازدواج فرزند خوانده و سرپرستش موافقید؟

قانون ازدواج فرزندخوانده با سرپرست با رای دادگاه، در مجلس ایران به تصویب رسید. بر اساس مصوبه مجلس ایران ازدواج در زمان حضانت و بعد از آن بین سرپرست و فرزند خوانده ممنوع است مگر اینکه دادگاه صالح پس از اخذ نظر مشورتی سازمان بهزیستی، این امر را به مصلحت فرزند خوانده تشخیص دهد. این قانون پیش از این در سال ۱۳۹۱ بدون تبصره "نظر دادگاه" و با این مضمون که "ازدواج در زمان حضانت و بعد از آن بین سرپرست و فرزند خوانده ممنوع است" به شورای نگهبان ارسال شد، اما شورای نگهبان به این قانون ایراد گرفت و مجلس با اضافه کردن این بخش آن را مجدد تصویب کرده و در انتظار رای شورای نگهبان است. هدف از این قانون جلوگیری از سواستفاده از کودکان عنوان شده است.

آیا شما با ازدواج سرپرست و فرزندخوانده موافقید؟ آیا مشروط کردن این مساله به رای دادگاه کمکی به حفظ حقوق فرزند خوانده‌ها خواهد کرد؟

این قانون واکنش‌های متعددی را در میان فعالان حقوق کودک به همراه داشته اشت. بحث مادر بودن و پدر بودن و تغییر آن به زن و شوهر مسئله‌ای است که نگرانی برخی از کارشناسان را به همراه داشته است. امیرحسین قاضی‌زاده، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس که از موافقان این قانون بوده است گفته است: "ما به لحاظ شرعی نمی توانیم این شکل ازدواج را ممنوع کنیم اما می توانیم مصلحت فرزند خوانده را در نظر بگیریم."

به نظر شما اجرای این قانون چه نتایجی به دنبال خواهد داشت؟ تاثیر چنین قانونی در خانواده هایی که فرزند خوانده دارند، مثبت خواهد بود یا منفی؟

اگر مایلید در بحث‌های نوبت شما در این باره شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

از راه‌های زیر نیز می‌توانید با برنامه نوبت شما تماس بگیرید:

تلفن ها: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

اس ام اس: ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.