نظر شما درباره نوسانات بازار ارز در ایران چیست؟

حق نشر عکس Getty

همزمان با نشست مجمع عمومی سازمان ملل و گمانه زنی‌ها درباره دیدار احتمالی مقامات ایران و غرب، قیمت ارز در بازار ایران شدیدا کاهش پیدا کرد. قیمت دلار بعد از حدود ده ماه به کمتر از ۳ هزارتومان و یورو نیز به کمتر از ۴ هزار تومان رسید. اما یک روز بعد ساعاتی پس از سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل قیمت ارز حدود پنج درصد افزایش یافت.

مشاهده شما از وضعیت کنونی بازار ارز چیست؟ به نظر شما چطور می‌شود بازار ارز را در ایران سر و سامان داد؟

برخی افزایش دوباره قیمت ارز را به تحقق نیافتن انتظارات مربوط به دیدار ایران و آمریکا نسبت دادند اما برخی نیز آن را نتیجه اظهارات ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران دانستند. آقای سیف، وقتی که قیمت دلار به زیر سه هزار تومان کاهش پیدا کرد، گفته بود "بانک مرکزی اجازه نخواهد داد نرخ ارز کمتر از میزان فعلی شود."

در پی واکنش‌ها به اظهارات رئیس کل بانک مرکزی، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت یازدهم تاکید کرد که دولت مصمم است بازار ارز را به ثبات برساند. بعضی اقتصاددان‌ها نیز قیمت واقعی دلار را حدود سه هزار تومان حساب کرده‌اند، یعنی همان قیمتی که رئیس کل بانک مرکزی هم آن را کف قیمت می‌داند.

به نظر شما علت نوسانات اخیر در بازار ارز چیست؟ آیا به نظر شما واکنش رئیس کل بانک مرکزی ایران به کاهش قیمت ارز اقدام درستی بوده است؟

اگر مایلید در بحث های نوبت شما در این باره شرکت کنید می توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی بی سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

از راه‌های زیر نیز می‌توانید با برنامه نوبت شما تماس بگیرید:

تلفن ها: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸اس ام اس: ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸ایمیل: shoma@bbc.co.ukفیسبوک: facebook.com/bbcshomaتوییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.