یک چهارم بررسی‌نامه‌های "یلپ" جعلی هستند

Image caption سایت Yelp در سال ۲۰۰۴ بنیان گذاشته شد

سایت Yelp که یک فهرست آنلاین و سایتی برای نوشتن بررسی‌نامه‌ها به دست مصرف‌کنندگان است، تایید کرده که یک چهارم بررسی‌نامه‌های نوشته‌شده جعلی هستند و برای انحراف دیدگاه‌های واقعی مصرف‌کنندگان منتشر می‌شوند.

این سایت می‌گوید که جلوی حدود ۲۵% از بررسی‌های "مشکوک" را گرفته است.

یکی از سخنگویان سایت یلپ گفت: «هر کدام این بررسی‌ها که جعلی باشد به سرعت فیلتر خواهد شد».

هفته پیش کارشناسان نیویورکی، ۱۹ شرکت و کسب‌وکار را مجموعاً ۳۵۰ هزار دلار جریمه کردند.

برخی از این شرکت‌ها پروفایل‌های آنلاین می‌سازند و سپس با پرداخت پول به افرادی در فیلیپین، بنگلادش و اروپای شرقی از آنها می‌خواهند تا بررسی‌نامه‌هایی را بنویسند.

این مشاهدات به علاوه نشان می‌دهد که بسیاری از شرکت‌های تجاری نیز خودشان اقدام به نوشتن بررسی‌های آنلاین جعلی می‌کردند.

این عمل در اصطلاح "چمن‌کاری مصنوعی" نامیده می‌شود و بررسی‌های دروغین را به چمن مصنوعی تشبیه می‌کند که نمی‌تواند جای چمن طبیعی را بگیرد.

گزارش علمی اخیر نشان داده است که نسبت بررسی‌های جعلی مشاهده‌شده در سایت یلپ از ۵٪ در سال ۲۰۰۶ به ۲۰٪ در سال ۲۰۱۳ افزایش یافته است .

مایکل لوکا از دانشکده کسب‌وکار هاروارد و جورجیوس زرواس از دانشگاه بوستون روند به‌روزرسانی بررسی‌نامه‌های جعلی درباره غذاخوری‌های شهر بوستون در سایت Yelp را مطالعه کردند. در این پژوهش مشخص شد که عده‌ای سعی می‌کردند تا شهرت ضعیف برخی از غذاخوری‌ها را تحت تاثیر تعاریف خوب خود قرار دهند.

آنها پس از تجزیه و تحلیل بیش از ۳۱۰ هزار بررسی درباره ۳۶۲۵ غذاخوری، دریافتند که بررسی‌نامه‌های منفی جعلی در پاسخ به افزایش رقابت نوشته شده‌اند در حالی که بررسی‌نامه جعلی مثبت برای بدنام کردن و یا برای مقابله به مثل مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

مشاهدات نشان داده که بررسی‌نامه‌های دروغین به طور اغراق‌آمیزی مثبت یا منفی هستند.

نویسندگان این پژوهش می‌گویند: «جمع‌سپاری کردن اطلاعات به طور فزاینده‌ای شایع شده است. این موضوع انگیزه‌ای شده برای کسب‌وکارها تا این سامانه را به بازی بگیرند».

سایت یلپ بیش از ۱۰۰ میلیون بازدیدکننده یکتا در ماه دارد و به صراحت، نوشتن بررسی‌نامه در ازای پرداخت پول را منع کرده اما اعتراف می‌کند که سامانه فیلتر گاهی بررسی‌نامه‌های واقعی را هم مردود کرده است.

از زمان راه‌اندازی سایت یلپ در سال ۲۰۰۴ تا کنون حدود ۴۲ میلیون بررسی‌نامه نوشته شده است.

مطالب مرتبط