انتشار مشخصات قربانیان کشتار ۳۰ سال پیش در افغانستان؛ نظرات شما

Image caption راهپیمایی خانواده‌هایی که نزدیکان خود را در جنگ‌های سی سال گذشته از دست داده اند در کابل

روزنامه هشت صبح چاپ کابل هفته گذشته فهرستی از مشخصات حدود پنج هزار نفری را که در اواخر دهه پنجاه خورشیدی به دست دولت تحت حمایت شوروی در افغانستان کشته شدند، منتشر کرد. بر اساس آنچه در این روزنامه نوشته شده، "اخوانی، اشرار، مائوییست، افغان‌ملت و خمینیست" از جمله اتهاماتی است که به نوشته این روزنامه به این افراد نسبت داده شده است.

آیا شما فرد یا افرادی از بستگانتان را در حوادث ۵۷ و ۵۸ از دست داده اید؟ آیا نام آنها را در این فهرست یافته اید؟ با دیدن مشخصات آنها در این فهرست چه احساسی داشتید؟

در پی این افشاگری عده ای خواستار انتشار فهرست های دیگر شدند که در اختیار دولت و کمیسیون مستقل حقوق بشر است. دیروز یکشنبه هفتم مهرماه(میزان)، هم شماری از اعضای نهادهای مدنی و جریان‌های سیاسی به یاد قربانیان جنگ‌های سه دهه گذشته در کابل خواستار برخورد با عاملان این سلسله کشتارها شدند.

شما انتظار دارید دولت افغانستان چه واکنشی نشان بدهد؟ به نظر شما با عوامل این کشتار باید چگونه برخورد شود؟

امروز دوشنبه هشتم مهرماه (میزان) برنامه نوبت شما به همین موضوع اختصاص دارد. اگر مایلید در بحث‌های نوبت شما در این باره شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

از راه‌های زیر نیز می‌توانید با برنامه نوبت شما تماس بگیرید:

تلفن ها: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

اس ام اس: ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.