چشم‌انداز روابط ایران و آمریکا از نگاه شما

حق نشر عکس BBC World Service

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته است که ارزیابی‌های اطلاعاتی کشورش نشان می‌دهد ایران یک سال یا کمی بیشتر تا رسیدن به توانایی ساخت سلاح اتمی فاصله دارد. ساعاتی پیش از انتشار این سخنان آقای اوباما، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود در دانشگاه شهید ستاری، گفته بود "برخی از آنچه در سفر نیویورک پیش آمد به نظر ما بجا نبود." او همچنین تأکید کرده است که "دولت آمریکا غیرقابل اعتماد و خودبرتربین و عهدشکن است." همچنین محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با اشاره به گفت و گوی اوباما و نتانیاهو، به سی‌ان‌ان گفته که از سخنان رئیس جمهور آمریکا "ناامید" شده است.

اظهار نظرهای مقام‌های دو کشور ایران و آمریکا در حالی بیان می‌شود که به دنبال سخنرانی اخیر حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل و همچنین در پی گفت و گوی تلفنی روسای جمهوری ایران و آمریکا، خوشبینی‎هایی درباره کاهش اختلافات این دو کشور شکل گرفته بود.

شما اظهار نظرهای متقابل مقام‌های ایران و آمریکا را درباره دو کشور چطور ارزیابی می‌کنید؟

فکر می‌کنید چقدر خوش‌بینی‌هایی به دنبال سفر هیات ایرانی به نیویورک، در راستای کاهش اختلافات ایران و آمریکا و به ویژه حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران ایجاد شد، واقع‌بینانه بوده است؟

به نظر شما اظهار نظرهای اخیر سران دو کشور چه پیامدهایی خواهد داشت؟

اگر مایلید در بحث‌های نوبت شما در این باره شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

از راه‌های زیر نیز می‌توانید با برنامه نوبت شما تماس بگیرید:

تلفن ها: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

اس ام اس: ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.