راه یافتن کریکت افغانستان به جام جهانی؛ نظرات شما

تیم ملی کریکت افغانستان جمعه گذشته با پیروزی در برابر تیم ملی کریکت کنیا برای اولین بار به مسابقات جام‌جهانی کریکت "پنجاه اور" راه یافت. دوره بعدی این مسابقات، سال ۲۰۱۵ در استرالیا برگزار می‌شود.

تیم ملی کریکت افغانستان عمری طولانی ندارد و در سال ۲۰۰۱ با عضویت این تیم در انجمن بین‌المللی کریکت نخستین بازی رسمی‌ آن در برابر پاکستان انجام شد. با این حال، موفقیت‌های پی‌در‌پی این تیم در بازی‌های بین‌المللی و منطقه‌ای شهرت و محبوبیت فراوانی برای آن در کشور افغانستان به همراه آورد. این شهرت به اندازه‌ای بود که فیلمسازان آمریکایی، فیلمی مستند درباره آن ساختند. هفته گذشته، راهیابی تیم کریکت افغانستان به جام جهانی استرالیا با شادی گسترده مردم در شهرهای مختلف افغانستان و جشن و پایکوبی آنان در خیابان‌ها همراه بود.

احساس شما از پیروزی‌های اخیر تیم ملی کریکت افغانستان و حضور این تیم در مسابقات جام‌جهانی استرالیا چیست؟

تیم ملی کریکت افغانستان در سال ۲۰۱۰ نیز توانسته بود به جام‌جهانی بیست آوره راه یابد اما در آن مسابقه‌ها نتوانست به نتایج قابل توجه‌ای دست پیدا کند و با شکست از هند و آفریقای جنوبی از ادامه آن رقابت ها بازماند.

به نظر شما برای آنکه تیم ملی کریکت افغانستان در مسابقه‌های جهانی استرالیا بتواند به موفقیت دست پیدا کند و در برابر تیم‌های قدرتمند جهان به پیروزی برسد، چه برنامه ریزی‌هایی باید انجام شود و چه امکاناتی در اختیار بازیکنان و مربیان این تیم قرار بگیرد؟

محمد کبیر خان، مربی تیم ملی کریکت افغانستان، پیش از این عنوان کرده بود این تیم را باید سفیر صلح افغانستان دانست که با سفر به کشورهای مختلف، پیام صلح و دوستی را به آن کشورها منتقل می‌کند و در داخل افغانستان نیز موجب گرایش نسل جوان به فعالیت‌های ورزشی و فرهنگی می‌شود.

نظر شما در مورد عملکرد این تیم در ایجاد فضای تفاهم و دوستی با دیگر کشورهای جهان و تشویق جوانان افغان به فعالیت‌های ورزشی و فرهنگی چیست؟

برنامه نوبت شما ورزشی روز جمعه ۱۹ مهرماه (۱۱ اکتبر)، ساعت هفت و نیم شب به وقت تهران به این موضوع اختصاص دارد.

اگر مایلید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

از راه‌های زیر نیز می‌توانید با برنامه نوبت شما تماس بگیرید:

تلفن ها: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸ اس ام اس: ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸ ایمیل: shoma@bbc.co.uk فیسبوک: facebook.com/bbcshoma توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.