توافقنامه امنیتی آمریکا و افغانستان؛ نظرات شما

حق نشر عکس AP

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان پس از سه دوره مذاکره با جان کری، وزیر خارجه آمریکا در نشست مطبوعاتی مشترکشان از پیشرفت روند امضای توافقنامه امنیتی آمریکا و افغانستان خبر داد. او گفت که تصمیم نهایی درباره این توافقنامه را لویه جرگه خواهد گرفت. به گفته آقای کرزی "حاکمیت ملی، تعریف درباره تجاوز خارجی، خودسری نیروهای خارجی و تلفات نیروهای غیرنظامی" از مواد مورد توافق دو طرف بوده است.

گزارش نشست مطبوعاتی آقای کرزی و آقای کری را در سایت فارسی بی‌بی‌سی بخوانید.

چقدر این توافقنامه را در راستای منافع ملی افغانستان می‌دانید؟ آیا شما با حضور آمریکا بعد از سال ۲۰۱۴ در افغانستان موافق هستید؟ به نظر شما حضور آمریکا در این کشور در چه سطحی باید باشد؟

دفاع آمریکا از افغانستان در صورت حمله دیگر کشورها از شروط کابل برای امضای توافق نامه است. مساله مصونیت قضایی نظامیان آمریکایی در افغانستان که پیش از این نیز مورد مناقشه بود، همچنان حل نشده باقی مانده است. آقای کری، در نشست خبری گفت که اگر مصونیت سربازان آمریکایی حل نشود این توافقنامه به جایی نمی رسد.

در مورد اختلاف دو کشور بر سر مصونیت قضایی سربازان آمریکایی چه فکر می کنید؟

اگر مایلید در بحث‌های نوبت شما در این باره شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
shoma@bbc.co.uk
facebook.com/bbcshoma
bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.