نظر شما درباره شعار "مرگ بر آمریکا" چیست؟

حق نشر عکس mehr

شعار مرگ بر آمریکا به یکی از موضوع‌های مورد بحث و مناقشه در ایران تبدیل شده است. سایت اکبر هاشمی به تازگی خاطره‌ای از سال‌ها پیش از او نقل کرده که آیت الله خمینی با حذف شعار مرگ بر آمریکا موافق بوده است. بازنشر این خاطره واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت، از جمله محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران با انتقاد از افرادی که می‌گویند آیت‌الله خمینی "موافق تعطیلی شعار مرگ بر آمریکا" بوده است، گفته: "مردم دست این افراد را خوانده‌اند و فریب فضاسازی آنها به نفع دشمن را نخواهند خورد."

چند روز بعد انتشار این خاطره، آقای هاشمی رفسنجانی به روزنامه جمهوری اسلامی گفت که مسئول سایتش بدون هماهنگی اقدام به انتشار این خاطره در این زمان کرده و این اقدام نادرست بوده است. ساعاتی پس از آن گروهی با سر دادن شعار "مرگ بر آمریکا" در جریان سخنرانی آقای هاشمی در کرمانشاه اخلال ایجاد کردند و مانع سخنرانی او شدند.

آیا شما با حذف شعار مرگ بر آمریکا موافقید؟ به نظر شما چرا حذف این شعار تا این اندازه بحث‌برانگیز شده است؟ فکر می‌کنید امکان حذف این شعار در ایران وجود خواهد داشت؟

احمد خاتمی، از روحانیون تندروی نزدیک به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران نیز در نماز جمعه تهران از تداوم استفاده از شعار "مرگ بر آمریکا" دفاع کرده و آن را کمکی به دیپلمات‌های ایرانی دانسته است.

به نظر شما شعار مرگ بر آمریکا چه دستاوردی برای ایران در سال‌های گذشته داشته است؟ تاثیر این شعار را بر روابط ایران با کشورهای مسلمان و غرب چگونه می‌بینید؟ آیا به نظر شما این شعار در راستای منافع کنونی ایران است؟

برنامه نوبت شما روز شنبه ۲۷ مهر، ۱۹ اکتبر به این موضوع اختصاص دارد.

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.