نظر شما درباره اعدام دوباره یک محکوم در ایران چیست؟

حق نشر عکس Mehr

در هفته گذشته رسانه‌های ایران خبر دادند یک زندانی ۳۷ ساله که به اتهام حمل یک کیلوگرم ماده مخدر شیشه به اعدام محکوم شده بود، چهارشنبه هفته گذشته (۱۸ مهرماه) در زندان شهر بجنورد به دار آویخته شد. اما یک روز بعد، کارگر سردخانه متوجه زنده‌بودن او در سردخانه شد و فرد محکوم برای مداوا به بیمارستان منتقل شد.

رسانه‌های ایران در پوشش خبری این اتفاق با چند قاضی درباره حکم نهایی این مجرم گفتگو کردند. محمد عرفان، قاضی دیوان عدالت اداری در گفتگو با سایت تابناک گفت:«حکم صادر شده از سوی دادگاه انقلاب، حکم مرگ بوده و اصالت رای مشخص است و در چنین مواردی حکم بار دیگر با بهبود مرد محکوم، اجرا خواهد شد.»

شما درباره سرانجام حکم این محکوم چه فکر می‌کنید؟ به نظر شما باید از حکم اعدام محکومی که پس از اعدام به زندگی بازگشته است صرف‌نظر شود؟

در همین حال فیلیپ لوتر، مدیر اجرایی بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای از ایران خواست که این مرد را دوباره اعدام نکند. در بخشی از این ‌بیانیه آورده شده است: «طبیعی است که مقامات ایرانی باید به شکل جدی با مشکلات اجتماعی، امنیتی و اقتصادی مربوط به قاچاق مواد مخدر و سوء مصرف مواد مخدر مبارزه کنند، اما تکیه بر مجازات اعدام برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر، گمراه کننده و نقض قوانین بین‌المللی است. مردم می‌خواهند در مقابل جرم و جنایت محافظت شوند اما مجازات اعدام جامعه را امن‌تر نمی‌کند.»

شما با صدور حکم اعدام در برخورد با مجرمانی که جرم‌هایی در ارتباط با مواد مخدر مرتکب شده‌اند موافق هستید؟ به نظر شما حکم‌ اعدام تا چه حد می‌تواند از قاچاق مواد مخدر جلوگیری کند؟

اگر مایل هستید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.