سرطان پستان؛ تجربیات و مشاهدات شما

سرطان پستان یکی از سرطان‌های شایع بین زنان در سراسر جهان و ایران است. در ایران شیوع سرطان پستان نسبت به کشورهای غربی کمتر است اما به ‌طور تقریبی هر سال پانزده هزار زن مبتلا به این سرطان می‌شوند.

اگر خودتان یا نزدیکانتان به سرطان پستان مبتلا شده‌اید، تجربیات و مشاهدات شما در این‌باره چیست؟

پزشکان در کشورهای مختلف از شیوه‌های درمانی، تشخیص زودرس و پیشگیری مختلف برای این بیماران و افرادی که در معرض ابتلا به این بیماری هستند استفاده می‌کنند؛ از آموزش معاینه پستان‌ها توسط خود زنان و ارائه تست‌های ژنتیک برای افرادی که پیشنه خانوادگی دارند گرفته، تا درمان‌های رایگان. گسترش آگاهی و آموزش زنان در مورد سرطان پستان در برخی از کشورها از اولویت‌های جدی سیستم درمانی محسوب می‌شود. از همین رو سال‌هاست که ماه اکتبر به عنوان ماه آگاهی رسانی درباره سرطان پستان در سراسر جهان انتخاب شده است. این در حالیست که کارشناسان می‌گویند، غربالگری سرطان سینه در ایران جدی گرفته نشده است.

شیوه آگاهی بخشی و فعالیت‌های پیشگیرانه درباره سرطان پستان در محل زندگی شما چگونه است؟ شما اطلاعات خود را در مورد این بیماری از کجا کسب می‌کنید؟

بر اساس گزارش‌ها، کمبود دارو و بالا بودن قیمت داروهای این بیماری از مشکلات سال‌های اخیر مبتلایان در ایران به شمار می‌آید. بازسازی پستان پس از عمل جراحی برداشتن پستان، از جمله مواردی است که در برخی کشورها به عنوان حق زنان به رسمیت شمرده می‌شود و تحت پوشش سیستم درمانی رایگان قرار می‌گیرد، اما در بسیاری از کشورها یک عمل زیبایی محسوب می‌شود.

آیا شما یا نزدیکانتان تا به حال برای تهیه داروهای بیماری سرطان پستان با مشکل روبرو بوده‌اید؟ در جایی که شما زندگی می‌کنید چه خدمات درمانی رایگان به مبتلایان به سرطان پستان ارائه می‌شود؟ آیا امکانات بازسازی رایگان پستان در محل زندگی شما وجود دارد؟

برنامه نوبت شما روز سه شنبه۳۰ مهر، ۲۲ اکتبر، به این موضوع اختصاص دارد.اگر مایل هستید در برنامه نوبت شما در این‌باره شرکت کنید، می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.