آیا با حذف یارانه‌ها برای سه دهک بالا در ایران موافقید؟

حق نشر عکس ISNA

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ایران گفت که در جلسه روز یکشنبه ۲۸ مهر ماه این کمیسیون تصویب شد که در مدت سه ماه، سه دهک بالای جامعه یارانه بگیران شناسایی شوند و برای حذف یارانه آنها اقدام شود. او گفت که نمایندگان دولت هم با این پیشنهاد موافق بوده‌اند و قرار است که اولویت این موضوع در جلسه روز سه‌شنبه و اصل آن درصحن علنی مجلس ایران بررسی شود.

آیا شما با حذف یارانه ها برای سه دهک بالای جامعه موافقید؟ به نظر شما اجرای چنین قانونی چه نتایجی خواهد داشت؟

پیشتر هم محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری ایران با تاکید بر اینکه منابع مالی لازم برای ادامه پرداخت یارانه به شیوه قبلی وجود ندارد گفته بود که دولت در حال بررسی حذف یارانه اقشار پردرآمد تر جامعه است. او تاکید کرده بود که "اغنیا" نیازی به کمک دولت ندارند. به گفته او طبق قانون مصوب مجلس، برای هدفمند کردن یارانه‌ها "نباید مبلغ پرداختی به صورت مساوی در بین مردم توزیع شود".

به نظر شما یارانه‌ها باید به چه افرادی پرداخت شود؟ آیا فکر می‌کنید یارانه‌ها باید به صورت مساوی بین مردم توزیع شوند یا آنطور که معاون ریاست جمهوری می‌گوید، "اغنیا" نیازی به کمک دولت ندارند؟

به نظر شما شناسایی و تعیین افرادی که باید در سه دهک بالا قرار بگیرند چقدر عملی است؟

اجرای طرح "هدفمندی یارانه ها" در زمان دولت آقای احمدی نژاد شروع شد و بر اساس آن تمام شهروندانی که مشخصات خود را در بانک اطلاعاتی مربوطه ثبت کرده‌اند، مشمول دریافت کمک نقدی ماهانه شدند.

شما اجرای طرح "هدفمندی یارانه‎ها" در سال‌های اخیر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ این طرح بر زندگی شما چه تاثیری داشته است؟

برنامه نوبت شما روز دوشنبه ۲۹ مهر، ۲۱ اکتبر به این موضوع اختصاص دارد.

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.