کشته شدن مرزبانان ایرانی و اعدام‌های متعاقب آن؛ نظرات شما

حق نشر عکس b

در هفته‌ای که گذشت ۱۴ مرزبان نیروی انتظامی ایران در یک درگیری مسلحانه که شب جمعه ۳ آبان (۲۵ اکتبر) در مرزهای شهرستان سراوان در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان اتفاق افتاد، کشته شدند. این استان در چند سال اخیر به یکی از ناامن‌ترین استان‌های ایران بدل شده است.

به نظر شما ریشه اصلی این درگیری‌ها در منطقه سیستان و بلوچستان چیست؟ فکر می‌کنید مسئولان منطقه برای مقابله با کشته شدن مرزبانان و حفظ امنیت آنها چه می‌توانند بکنند؟

اگر در مناطق مرزی زندگی می‌کنید، تجربه یا مشاهده شما از وضعیت امنیت در محل زندگی‌تان چیست؟ عملکرد پلیس و مسئولان امنیتی را در کنترل ناامنی‌ در مناطق مرزی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

صبح روز پس از آن دادستان عمومی و انقلاب زاهدان از اعدام ۱۶ نفر "در پاسخ" به این درگیری مسلحانه خبر داد. محمد مرزیه اعلام کرد که ۱۶ نفری که اعدام شدند از "افراد شروری بودند که پیش از این حکم اعدام آنها در مراجع عالی قضایی به تایید رسیده بود ولی بنا بر دلایلی اجرای حکم آنها به تعویق افتاده بود." یک روز بعد، رییس کل دادگستري سيستان و بلوچستان ضمن اعلام اسامی ۱۶ نفری که اعدام شدند گفت "حکم اعدام این افراد به دلیل برخورداری از رافت اسلامی به تعویق افتاده بود" که درگیری‌های اخیر آن را منتفی کرد.

شما درباره اعدام ۱۶ نفر که به دنبال این درگیری‌ها صورت گرفت چه فکر می‌کنید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.