چشم انداز وضعیت مطبوعات در دولت حسن روحانی؛ نظرات شما

حق نشر عکس baharnewspaper.com
Image caption روزنامه بهار به دلیل چاپ مطلبی درباره امام اول شیعیان برای بار چندم توقیف شد

هیات نظارت بر مطبوعات ایران برای چهارمین بار روزنامه بهار را توقیف کرد. این هیات روز دوشنبه، ششم آبان اعلام کرد پرونده روزنامه بهار به دلیل چاپ مطلبی درباره امام اول شیعیان به دادگاه فرستاده شده است. علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم چاپ این مطلب را مصداق تحریف تاریخ اسلام و مایه دامن زدن به اختلافات مذهبی در ایران دانست. این نخستین مورد از توقیف مطبوعات پس از آغاز به کار دولت حسن روحانی محسوب می شود.

نظر شما درباره توقیف دوباره روزنامه بهار چیست؟ درباره وضعیت مطبوعات و چشم انداز آن در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی چه فکر می کنید؟

پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، بسیاری از روزنامه نگاران و دست اندرکاران مطبوعات ابراز امیدواری کردند که با توجه به سیاست های اعتدال گرایانه دولت جدید، مطبوعات هم از آزادی های بیشتری برخوردار شوند و از فشارها بر روزنامه نگاران کاسته شود.

به نظر شما در ماههایی که از آغاز به کار دولت جدید در ایران می گذرد تا چه حد به توقعات در این زمینه پاسخ داده شده است؟ آیا وضعیت کنونی مطبوعات در ایران، به لحاظ آزادی در نشر دیدگاهها و اطلاع رسانی، به گونه ای هست که به نیازهای شما به عنوان مخاطبان این رسانه ها پاسخ مناسبی بدهد؟

انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران که از سال ۱۳۷۶ تاسیس شد، یکی از نهادهای اصلی برای رسیدگی به مطالبات صنفی روزنامه نگاران است. این نهاد از سال ۱۳۸۸ توسط دادستان وقت تهران منحل اعلام شد. غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه اخیرا گفته است حکم قبلی در مورد این نهاد همچنان پابرجاست، و تا زمانی که تصمیم تازه ای در این باره گرفته نشود انجمن حق فعالیت ندارد.

اگر روزنامه نگار هستید به ما از تجربه کاری خود در ماههای اخیر بگویید. فکر می کنید با توجه به وعده هایی که حسن روحانی پس از پیروزی، برای رسیدگی به مطالبات صنفی روزنامه نگاران مطرح کرده بود، در ماههای آینده اجازه فعالیت دوباره انجمن صنفی روزنامه نگاران صادر شود؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.