'افزایش پدیده بچه بازی در افغانستان'؛ نظرات شما

حق نشر عکس ugc

'افزایش' سوء استفاده و بدرفتاری با کودکان و نوجوانان پسر در افغانستان، که در این کشور به آن 'بچه بازی' می گویند موجب شده تا کمیسیون حقوق بشر افغانستان برای یافتن راهکارهای مبارزه با این پدیده، تحقیقی ملی را راه‌اندازی کند. کمیسیون حقوق بشر افغانستان این پدیده را نقض حقوق بشر خوانده است. بچه‌بازی در افغانستان یک پدیده ناپسند اما گسترده اجتماعی است. برای مفهوم 'بچه‌بازی' تعریف رسمی در قوانین افغانستان وجود ندارد و به همین دلیل ابهاماتی در مورد آن مطرح است، اما از نظر اجتماعی بیشتر به معنای نوعی استفاده از پسران خردسال و نوجوان برای 'عیاشی و خوشگذرانی' و گاهی هم برای برقراری روابط جنسی است. برای آشنا شدن با جنبه‌های متفاوت این پدیده می‌توانید گزارش بی‌بی‌سی فارسی در این زمینه را بخوانید.

مشاهدات شما از میزان شیوع این پدیده در جامعه افغانستان چیست؟ فکر می‌کنید چه عواملی ریشه این سوء استفاده و بدرفتاری با کودکان و نوجوانان در افغانستان هستند؟

سیما سمر، رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفته است که در گذشته بچه بازی یک پدیده منفور در جامعه افغانستان بود ولی کم کم قباحت خود را از دست داده است. به گفته او کمیسیون حقوق بشر تلاش می کند تا این عمل به دلیل غیراخلاقی بودن و تحقیر کودکان جرم پنداشته شود.

به نظر شما دلیل کم شدن قباحت 'بچه بازی' در جامعه افغانستان چیست؟ آیا به نظر شما بچه بازی باید در افغانستان ممنوع شود؟

فکر می کنید راه های جلوگیری از گسترش این پدیده چیست و چه نهادهایی باید آن را کنترل کنند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.