پیش نویس قطعنامه‌ای در سازمان ملل علیه جاسوسی دیجیتال؛ نظرات شما

حق نشر عکس Reuters

دو کشور آلمان و برزیل پیشنویس قطعنامه‌ای را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه دادند که در آن خواهان توقف تجسس الکترونیک بیش از اندازه بعضی از کشورها شده اند. در این پیش‌نویس از ۱۹۳ عضو این مجمع خواستند تا نگرانی خود را نسبت به نقض حقوق بشر و سواستفاده‌هایی که ممکن است از هرگونه نظارت بر ارتباطات، از جمله نظارت بر ارتباطات برون‌مرزی ایجاد شود ابراز کنند.

این پیش نویس در حالی تهیه شده است که به تازگی برخی رسانه های غربی از شنود مکالمات تعدادی از رهبران جهان و سران کشورها توسط سازمان اطلاعات ملی آمریکا خبر داده بودند.

به نظر شما آیا دولت‌ها این حق را دارند که در راستای منافع و امنیت ملی خود، مکالمات مقام های کشورهای دیگر را شنود کنند؟ فکر می کنید چنین قطعنامه ای در صورت تصویب در سازمان ملل، چقدر می تواند در جلوگیری از جاسوسی دیجیتال در جهان موثر باشد؟

براساس افشاگری های اخیر ادوارد اسنودن، کارمند سابق سازمان اطلاعات ملی آمریکا، این سازمان از رهبران، دیپلمات‌ها و شهروندان کشورهایی نیز جاسوسی می‌کرده است که رابطه خوبی با آمریکا دارند؛ از جمله برزیل، فرانسه، آلمان، مکزیک و اسپانیا. جیمز کلپر، رئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا از اقدام سازمانش دفاع کرد و گفت که هدف سازمانش اطلاع از نیات و اهداف رهبران کشورهای دیگر است.

شما چقدر نگران امنیت خود در دنیای مجازی و الکترونیک هستید؟ آیا خبرهای اخیر در مورد جاسوسی الکترونیک برخی کشورها، موجب شده است که شما در نحوه استفاده خود از اینترنت و وسایل الکترونیکی ارتباط جمعی تغییری ایجاد کنید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.

Page not found - BBC Persian