هواداران افراطی ورزش؛ نظرات شما

حق نشر عکس Getty

خداحافظی غیرمنتظره فرهاد مجیدی، بازیکن تیم استقلال تهران از فوتبال واکنش‌های بسیاری در میان هواداران این تیم داشت. اما مرگ یک نوجوان طرفدار استقلال پس از شنیدن این خبر، عده زیادی را شوکه و اندوهگین کرد. امیراحمد مظاهری‌یگانه که هنگام بازی استقلال و مس کرمان در ورزشگاه آزادی بوده، پس از خداحافظی غیر منتظره فرهاد مجیدی دچار شوک می‌شود و پس از چند روز در اثر سکته قلبی جان می‌سپارد.

سایت باشگاه استقلال به نقل از خانواده این نوجوان که دچار معلولیت نیز بوده، نوشته که او "تا دو روز پس از این اتفاق گریه می‌کرده و لب به غذا نزده است." او پیش از مرگ می‌خواسته که با فرهاد مجیدی صحبت کند اما مرگ مجالش نمی‌دهد. در آذر ماه سال گذشته هم یکی دیگر از هواداران باشگاه استقلال در جریان بازی این تیم مقابل داماش گیلان بر اثر حمله قلبی درگذشت.

آیا شما تا به حال مشاهده‌ای از طرفداران افراطی یک ورزش، خصوصا فوتبال داشته‌اید؟ فکر می‌کنید چرا برخی، هوادار دوآتشه یک تیم یا ورزشکار خاص می‌شوند؟

مساله طرفداران افراطی و پرو پا قرص ورزشکاران و تیم‌های ورزشی، مختص جامعه ایران نیست. همه جای دنیا هوادارنی وجود دارند که عشق و علاقه شدیدشان به یک تیم فوتبال یا حتی یک ورزشکار به بخش جدانشدنی از زندگی روزمره‌شان تبدیل می‌شود. این هواداری افراطی و متعصبانه گاهی به بروز خشونت‌های کلامی یا فیزیکی در حاشیه بازی‌های حساس می‌انجامد.

به نظر شما علاقه مفرط و شدید یک شخص به یک ورزشکار یا یک تیم ورزشی نشانه چیست و چه تبعاتی می‌تواند داشته باشد؟

آیا به نظر شما باشگاه‌ها و ورزشکاران مسئولیتی در مورد هواداران خود دارند؟

اگر مایلید در این برنامه شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

از راه‌های زیر نیز می‌توانید با برنامه نوبت شما تماس بگیرید:

تلفن ها: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸ اس ام اس: ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸ ایمیل: shoma@bbc.co.uk فیسبوک: facebook.com/bbcshoma همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.