مشکلات پیش روی یک پناهجو؛ مشاهدات و تجربیات شما

حق نشر عکس Getty

هر سال هزاران ایرانی و افغان به امید زندگی بهتر از کشورشان مهاجرت می‌کنند و در میان آنها کسانی که راه قانونی برای این‌کار نمی‌یابند، خود را به آب و آتش می‌زنند و سعی می‌کنند از راه‌های غیرقانونی خود را به کشورهایی چون استرالیا برسانند. خبرهای مربوط به غرق شدن قایق‌های حامل پناهجویان و کشته شدن تعداد زیادی از آنها حاکی از مسیر پرخطری است که در برابر پناهجویان غیرقانونی قراردارد. پناهجویانی که موفق به طی مسیر می‌شوند و به کشور مقصدشان می‌رسند، اغلب با مشکلات تازه ای چون زندگی در کمپ‌های نامناسب، بلاتکلیفی‌های طولانی، زندان و حتی اخراج رو به رو می‌شوند.

فریبا صحرایی، خبرنگار بی بی سی فارسی به کشور اندونزی سفر کرده و داستان‌هایی از مسیر پرتلاطم این پناهجویان را از زبان خودشان شنیده است. مجموعه گزارش های او از این سفر از تلویزیون، سایت و رادیو بی بی سی فارسی پخش می شود.

آیا شما تجربه چنین سفرهایی را داشته اید؟ اگر خودتان یا اطرافیانتان تجربه مهاجرت غیرقانونی دارید، در این راه با چه موانع و مشکلاتی رو به رو بوده اید؟ فکر می کنید چطور می‌توان با مهاجرت غیرقانونی مقابله کرد؟

روز شنبه (۹ نوامبر) مجلس نمایندگان افغانستان، جماهیر انوری، وزیر امور مهاجرین این کشور را استیضاح کرد اما این استیضاح رای لازم برای برکناری وزیر را نیاورد. "عدم توجه به سرنوشت مهاجرین افغان در خارج از این کشور" دلیل استیضاح آقای انوری عنوان شده است. در حاشیه این استیضاح، تعدادی از نمایندگان نهادهای جامعه مدنی افغانستان هم نسبت به اخراج پناهجویان افغان از کشورهای اروپایی و استرالیا در مقابل مجلس این کشور تجمع اعتراضی برگزار کردند.

به نظرشما دولت‌ها در قبال شهروندان پناهجوی خود در دیگر کشورها چه مسئولیتی دارند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.