پیش‌بینی شما از دور تازه مذاکرات هسته‌ای چیست؟

حق نشر عکس AP
Image caption اولین دور مذاکرات در ژنو بدون نتیجه پایان گرفت

دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۲۰ و ۲۱ نوامبر (۲۹ و ۳۰ آبان ماه) در شهر ژنو برگزار می‌شود. طی ده روز گذشته اظهار نظرهایی درباره پرونده هسته‌ای ایران منتشر شده است. فرانسوا اولاند در سفری به اسرائیل گفت که اجازه نمی‌دهد ایران به بمب اتمی دست پیدا کند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مکالمه با حسن روحانی از مذاکرات روزهای آینده به عنوان "فرصتی واقعی" برای حل بن‌بست بین‌المللی موجود در مذاکرات هسته‌ای ایران نام برد. مساله تحریم‌ها و تشدید آن نیز بحث داغ میان سیاستمداران آمریکا بوده است.

مجموعه خبرها و گزارش‌هایی درباره پرونده هسته‌ای ایران را می‌توانید در سایت فارسی بی‌بی‌سی بخوانید.

پیش بینی شما از دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای غربی چیست؟

به تازگی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داده که ایران پس از روی کار آمدن حسن روحانی، توسعه فعالیت‎های اتمی‌اش را متوقف کرده است، اما سخنگوی وزارت خارجه ایران این موضوع را تکذیب کرد. در مجلس ایران هم چند تن از نمایندگان مجلس مشغول جمع آوری امضا برای طرحی هستند که دولت را "به حفظ حقوق هسته‌ای" در جریان مذاکرات با گروه ۱+۵ ملزم کند. بر اساس این طرح "دولت ملزم به توسعه زیرساخت‌های غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد و کامل کردن چرخه تولید سوخت صلح آمیز هسته‌ای در داخل و تکمیل و توسعه رآکتور آب سنگین اراک می‌شود". وزیر خارجه و رئیس جمهوری ایران بارها اعلام کرده اند که غنی سازی داخل خاک ایران "خط قرمز" مذاکرات هسته‌ای‌ست.

نظر شما درباره پیشنهاد تعدادی از نمایندگان مجلس برای ملزم کردن دولت به "حفظ حقوق هسته‌ای" ایران در جریان مذاکرات۱+۵ چیست؟ به نظر شما خط قرمز تیم مذاکره کننده ایرانی برای دستیابی به توافق باید چه باشد؟ گروه مذاکره کننده باید بر چه حقوق هسته ای برای ایران پافشاری کنند؟

برنامه نوبت شما روز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه به این موضوع اختصاص دارد.

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.