شیوع چاقی و بیماری‌های قلبی در میان زنان ایرانی؛ نظرات و تجربیات شما

حق نشر عکس Science Photo Library

به گفته مسئولان بهداشتی ایران، مهم‌ترین عاملی که سلامت زنان ایرانی را تهدید می‌کند، آمیزه‌ای از تغذیه نامناسب و کم‌تحرکی و چاقی است که به دیابت، بیماری‌های قلبی-عروقی و سندروم متابولیک منجر می‌شود.

چندی پیش در روز ملی سلامت زنان در ایران، زهرا عبداللهی، سرپرست دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت اعلام کرد ۵۰ درصد زنان ۱۵ تا ۶۴ ساله ایرانی، اضافه وزن دارند و در سنین ۴۵ تا ۵۵ سال، شیوع اضافه وزن به ۸۰ درصد می‌رسد.

شما چه مشاهده‌ای از شیوع بیماری‌های قلبی و متابولیک و همچنین چاقی در میان زنان ایرانی دارید؟

اگر تجربه یا مشاهده‌ای در این زمینه دارید، فکر می‌کنید برای بهبود سبک زندگی زنان، از جمله رفع کم‌تحرکی آنان، خانواده‌ها چه کارهایی می‌توانند انجام دهند؟ نقش دولت و مسئولان را در این زمینه چه می‌دانید؟

به گفته خانم عبداللهی، تغییر الگوی مصرف غذا در خانوارهای ایرانی به سمت مصرف مواد غذایی پرچرب، پرکالری، چرب و شیرین، از جمله فست فودها تغییر کرده که نیازمند بازنگری فوری است. او همچنین تأکید کرده است که روند چاقی کودکان در ۱۰ سال گذشته ۲ برابر شده است و مادران باید رفتارهای غلط تغذیه‌ای و الگوی مصرفشان را در خانوارها اصلاح کنند.

در خانواده شما الگوی تغذیه چگونه است؟ چقدر به سلامت غذایی که می‌خورید، اهمیت می‌دهید؟ فکر می‌کنید چرا الگوی تغذیه در خانواده‌های ایرانی در دهه‌های اخیر به سوی یک الگوی ناسالم تغییر کرده است؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.