پانزده سال پس از قتل‌های زنجیره‌ای؛ نظرات شما

Image caption داریوش و پروانه فروهر، محمد مختاری و محمدجعفر پوینده

پرستو فروهر، فرزند داریوش و پروانه فروهر به بی‌بی‌سی فارسی گفته در پانزدهمین سالگرد قتل والدینش ماموران وزارت اطلاعات تنها بستگان نزدیک این خانواده را به مراسم راه داده اند.

پانزده سال پیش، در سی‌ام آبان ۱۳۷۷، داریوش فروهر، رهبر حزب ملت ایران و همسرش پروانه مجد اسکندری(فروهر)، در منزل خود با ضربات چاقو کشته شدند. پس از آن به فاصله دو هفته محمد مختاری و محمد جعفر پوینده، دو تن از اعضای کانون نویسندگان ایران نیز به قتل رسیدند.

قتل هایی از این دست که به این تعداد محدود نبود، به قتل‌های زنجیره‌ای معروف شد و واکنش های داخلی و خارجی زیادی را برانگیخت.

دادگاه رسیدگی به قتل های زنجیره ای، مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرد تا اینکه در نهایت تعدادی از متهمان تبرئه شدند، تعدادی به حبس های دو تا ده سال محکوم شدند. مقامات قضایی اعلام کردند که سعید امامی، مامور بلندپایه وقت وزرات اطلاعات در زمان وزارت علی فلاحیان و قربانعلی دری نجف آبادی، در زندان و قبل از تشکیل دادگاه، خودکشی کرده است. از آقای امامی به عنوان یکی از عوامل اصلی و برنامه ریز این قتل ها نام برده می شد.

نظر شما درباره چگونگی رسیدگی به این پرونده چیست؟ تاثیر قتل های زنجیره ای بر جامعه ایران چیست؟ به نظر شما دلیل ارتکاب این قتل ها چه بود؟ پانزده سال بعد از وقوع این قتل ها، آیا به نظر شما اکنون ساختار وزارت اطلاعات به گونه ای هست که بتواند مانع از بروز چنین اتفاقاتی شود؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.