موافقت لویه جرگه با امضای توافقنامه امنیتی با آمریکا؛ نظرات شما

کرزی در لویه جرگه حق نشر عکس AP

لویه‌جرگه مشورتی کابل که برای بحث و مشاوره درباره توافق‌نامه امنیتی میان کابل و واشنگتن برگزار شد، این توافقنامه را با 'اکثریت مطلق' تایید کرد. اعضای لویه‌جرگه همچنین در قطعنامه‌ای از رئیس جمهوری خواستند که توافق‌نامه را تا یک ماه دیگر امضا کند.

برخی از جزئیات قطعنامه ۳۱ ماده‌ای لویه‌جرگه را اینجا ببینید

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، پیش از این گفته بود حتی اگر مفاد موافقت‌نامه امنیتی با آمریکا از سوی لویه‌جرگه تائید شود و پارلمان افغانستان نیز آن را تصویب کند، امضای آن از سوی رئیس جمهوری به بعد از انتخابات موکول خواهد شد.

درباره موافقت لویه جرگه با امضای توافقنامه امنیتی چه فکر می کنید؟ آیا با تصمیم لویه جرگه موافقید؟

نظر شما درباره روند برگزاری لویه جرگه مشورتی چیست؟

آقای کرزی گفته است که این توافقنامه باید بلافاصله موجب تأمین صلح و امنیت در افغانستان شود و در غیر این صورت، این توافقنامه را قبول ندارد. او خطاب به اعضای لویه‌جرگه تأکید کرده است: "شما از من خواستید که تا یک ماه دیگر این موافقتنامه را امضا کنم. آیا تا یک ماه دیگر صلح و امنیت در افغانستان تأمین خواهد شد؟ اگر نشد مسئول کیست؟ طبعا مسئول من هستم."

صبغت‌الله مجددی، رئیس لویه‌جرگه مشورتی نیز در پاسخ به سخنان حامدکرزی گفته است: "رئیس جمهور به ما وعده بدهد که این قرارداد را به زودی امضا کند. اگر رئیس جمهوری امضا نکند، من از افغانستان هجرت خواهم کرد چون کسی به حرف ما گوش نمی‌کند."

در مورد واکنش حامد کرزی به قطعنامه لویه جرگه چه فکر می‌کنید؟ به نظر شما آیا آقای کرزی باید آن طور که اعضای لویه جرگه خواسته‌اند، قطعنامه را به سرعت و ظرف یک ماه امضا کند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما در این باره شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.