چشم انداز روابط ایران با همسایگان عرب؛ نظرات شما

حق نشر عکس AFP

وزیر امور خارجه ایران، محمد جواد ظریف بعد از دیدار از کویت و عمان امروز، دوشنبه یازدهم آذر در سفری از پیش برنامه ریزی نشده، به قطر رفت و با مقامات این کشور دیدار کرد. آقای ظریف که قرار است در آینده به عربستان سعودی هم سفر کند، همچنین گفته که خواهان بهبود روابط با این کشور است و معتقد است همکاری بیشتر ایران و عربستان به نفع صلح و ثبات در منطقه است.

شما چشم انداز روابط ایران و عربستان را با توجه به روی کار آمدن دولت جدید در ایران، چطور ارزیابی می کنید؟ فکر می کنید افزایش همکاری های این دو کشور، چه منافعی برای طرفین و چه تاثیری بر منطقه خواهد داشت؟

روابط ایران با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد پرتنش بود و به ویژه با عربستان سعودی و قطر بر سر رقابت های منطقه ای در سوریه و بحرین تا حدود زیادی تیره شد.

به نظر شما روابط ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس چطور می تواند بهبود یابد؟

حاکمان سنی مذهب کشورهای عربی خلیج فارس، ایران را متهم می کنند که با حمایت از شیعیان منطقه، قصد دارد نفوذ خود را افزایش دهد و کشورهای منطقه را بی ثبات کند اما ایران همواره این اتهام را رد کرده است.

شما نقش و جایگاه کنونی ایران را در منطقه چگونه ارزیابی می کنید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم سمت چپ صفحه برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

phone_icon ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸
sms_icon ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۱۱۲۷ و ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۰۵۴۸
mail_icon shoma@bbc.co.uk
facebook_icon facebook.com/bbcshoma
twitter_icon bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.